Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Energetyka jądrowa w polityce rządu tematem rzeszowskiej konferencji energetycznej

Do rzeszowskiej konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju” zostały dwa tygodnie, bowiem odbędzie się ona w dniach 9 i 10 września w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Organizatorzy wydarzenia to Instytut Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza oraz Politechnika Rzeszowska. Cały czas trwa jeszcze rejestracja.
Energetyka jądrowa w polityce rządu tematem rzeszowskiej konferencji energetycznej

Źródło: Pixabay/CC0

Jednym z ważnych tematów tegorocznej konferencji będzie budowa elektrowni jądrowej w Polsce. 

- Będziemy rozmawiać o roli atomu w nowej polityce energetycznej państwa, o tym kiedy i ile reaktorów może powstać oraz w jakiej technologii będą budowane – mówi Dominik Brodacki, ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza i analityk Polityki Insight. - W trakcie paneli będziemy chcieli także uzyskać odpowiedź na pytanie o rolę atomu w polityce nowego rządu. 

 

W ostatnich dniach minister finansów Andrzej Domański zadeklarował podczas spotkania Campus Polska przeznaczenie aż 4,6 mld zł na budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Uczestnicy konferencji na pewno odniosą się do tej i innych deklaracji polityków polskich, jak i unijnych. 

Ale organizatorzy konferencji chcą omówić także inne aspekty związane z atomem, w tym ryzyka i zagrożenia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na potencjał dezinformacyjny wokół tematu budowy elektrowni jądrowej w Polsce. W panelu poświęconym temu zagadnieniu zapowiedział się m.in. Miłosz Motyka – wiceminister klimatu i środowiska, ponadto eksperci Wojciech Jakóbik – Ośrodek Bezpieczeństwa Energetycznego i Zuzanna Nowak – Instytut Polityki Energetycznej oraz The Opportunity Institute for Foreign Affairs.

Ciekawym panelem będzie „Bezpieczeństwo obiektów jądrowych”, z udziałem przedstawicieli takich spółek jak Polskie Sieci Elektroenergetyczne czy Orlen Ochrona ale też z głosem przedstawiciela Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. 

- Kwestia konieczności włączenia energetyki jądrowej do polskiego miksu energetycznego będzie przewijać się w wielu innych wystąpieniach, zarówno indywidualnych, – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza. - To przecież w tej chwili jedna z najważniejszych spraw dla procesu transformacji energetycznej, ale również dla całej polskiej gospodarki. 

IX Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju” odbędzie się w Rzeszowie, w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej, 9 i 10 września 2024 r.

Link: https://www.instytutpe.pl/konferencja2024

 

Link do rejestracji

https://instytutpe-konferencja2024.konfeo.com/pl/groups

 

Konferencja jest dofinansowana ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II”.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów