Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 29 maja 2025 22:41
WAŻNE
Reklama Drukarnia Rzeszów

Rzeszów przeciera szlaki. PKS stawia na autobusy wodorowe

Podziel się
Oceń

PKS w Rzeszowie jako pierwszy w Polsce wprowadza do swojej floty zeroemisyjne autobusy wodorowe, wyznaczając nowy kierunek w transporcie publicznym. Wczorajszego dnia, w siedzibie przedsiębiorstwa, podpisano umowę z firmą Daimler Buses Polska na dostarczenie sześciu nowoczesnych pojazdów marki Mercedes.
Rzeszów przeciera szlaki. PKS stawia na autobusy wodorowe

Źródło: PKS Rzeszów

Umowę sygnowali prezes PKS w Rzeszowie, Piotr Klimczak, oraz prezes Daimler Buses Polska sp. z o.o., Mirosława Rudzka. Całkowity koszt zakupu pojazdów to blisko 23 miliony złotych, co stanowi znaczącą inwestycję w przyszłość ekologicznego transportu.

Autobusy przyszłości w Rzeszowie

Nowe autobusy charakteryzować się będą imponującym zasięgiem do około 500 kilometrów. Ich innowacyjne zasilanie opierać się będzie na połączeniu ogniwa wodorowego i baterii trakcyjnej, rozkładając się po połowie. To rozwiązanie gwarantuje nie tylko bezemisyjność, ale także efektywność w codziennym użytkowaniu.

Pojazdy zostały zaprojektowane z myślą o komfortie i dostępności dla wszystkich pasażerów. Będą to niskopodłogowe autobusy, ułatwiające wsiadanie i wysiadanie osobom starszym, a także przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych. Na pokładzie znajdzie się również system informacji pasażerskiej z zapowiedziami głosowymi, co będzie dużym udogodnieniem dla osób niewidomych. Elektroniczne tablice wyświetlać będą widoczne przystanki na trasie. Dodatkowo wszystkie pojazdy będą wyposażone w ogrzewanie i klimatyzację, zapewniając przyjemne warunki podróży niezależnie od pory roku.

Infrastruktura i finansowanie

Ważnym elementem wdrożenia nowej technologii będzie budowa własnej stacji tankowania wodorem na terenie zajezdni PKS. Wkrótce ruszy również przetarg na dostawy paliwa, co jest kluczowe dla sprawnego funkcjonowania floty.

Projekt ten uzyskał znaczące wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, a dofinansowanie sięgnęło ponad 35 milionów złotych. To świadczy o strategicznym znaczeniu tej inwestycji dla rozwoju zielonego transportu w Polsce i wsparciu dla innowacyjnych rozwiązań. Rzeszów, stawiając na wodór, wyznacza ścieżkę dla innych miast i regionów, pokazując, że przyszłość transportu publicznego może być czysta i efektywna.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów