Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Prezydent Konrad Fijołek: Przed nami kadencja pełna wyzwań

Wtorek 7 maja był ważnym dniem dla Rzeszowa. Tego dnia ślubowaniem nową kadencję rozpoczął prezydent Konrad Fijołek oraz 25 nowych radnych.
Prezydent Konrad Fijołek: Przed nami kadencja pełna wyzwań

Autor: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

- Jesteśmy u progu reformy finansów samorządowych oraz nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Przed naszym pięknym Rzeszowem czas wielkich szans oraz wyzwań. Poprzednia kadencja była czasem wielu rekordów, ale też wielu wydarzeń, które wcześniej nie miały miejsca. Mam tu na myśli np. pandemię, wojnę, kryzys dochodów bieżących miasta, inflację, kryzys energetyczny. To były trudne uwarunkowania dla naszego samorządu, ale jednak udało się im sprostać - uruchomić proces stabilizacji finansów miasta i w konsekwencji wiele ważnych inwestycji, których skala była do tej pory niespotykana – mówił prezydent Konrad Fijołek po złożeniu ślubowania. Wśród największych inwestycji, które udało się rozpocząć wymienił m.in. Wisłokostradę, nowy stadion za prawie 200 mln zł czy połączenie Warszawskiej z Krakowską za nawet 300 mln zł. 

- Ale przed nami jeszcze większe wyzwania. Nie uda się nam ich zrobić bez współpracy. Ta kadencja będzie egzaminem właśnie ze współpracy. I chciałbym zadeklarować i podkreślić – z mojej strony i ze strony urzędu miasta, który reprezentuję, składam wolę współpracy ze wszystkimi. I do takiej współpracy zachęcam wszystkich – podkreślał Prezydent Rzeszowa, który dodał, że funkcjonowanie miasta oprze na czterech filarach.

Pierwszy z nich to miasto inteligentne, mądrze używające nowoczesnych technologii do poprawy jakości życia mieszkańców. Drugi to miasto zielone, neutralne klimatycznie, które umiejętnie korzysta z odnawialnych źródeł energii. Miasto, w którym zieleń jest dostępna dla każdego mieszkańca nie dalej niż w odległości 10 minut spaceru. 

Trzeci filar  związany jest ze wzmocnieniem odporności na kryzysy. Czwarty  to miasto włączające, zapraszające mieszkańców do współzarządzania, współkreowania, korzystające z ich wiedzy, doświadczenia.

Wśród wyzwań nowej kadencji są m.in. nowa strategia rozwoju naszego miasta, plan ogólny Rzeszowa, rewitalizacja, uchwała krajobrazowa, strategia budowy aglomeracji, plan zrównoważonej mobilności miejskiej czy wreszcie odbudowa obrony cywilnej. - To tylko przykłady kilku strategicznych dokumentów, które w tej kadencji będziemy musieli przygotować, a które wyznaczą kierunki rozwoju naszego miasta może nawet na pokolenia. Przed nami także wyzwania inwestycyjne. Część z nich wymieniłem a inne to m.in. most na południu miasta, przeprawa przez tory, ul. Kwiatkowskiego. Przed nami także zadania związane z kulturą, takie jak np. Biblioteka Nova, rewitalizacja terenów kolejowych. Mocny akcent postawimy także w obszarze edukacji – wiele szkół czeka rozbudowa – mówił Konrad Fijołek.   

Kolejne związane są z rekreacją oraz podnoszeniem jakości życia i spędzania wolnego czasu. Będą inwestycje w tereny zielone – m.in. te wzdłuż Wisłoka  i na Kopcu Konfederatów Barskich. - Mam nadzieję, że reforma finansów publicznych – ustabilizowanie dochodów samorządów pozwoli nam, by w jeszcze większej mierze realizować zadania „bliżej ludzi” – mniejsze, średnie, na które czekają nasi mieszkańcy. Mam tu na myśli m.in. nakładki na drogach, nowe chodniki, oświetlenie, przejścia, domy kultury, domy seniora czy jeszcze mocniejsze wzbogacenie oferty dla młodych – mówił prezydent Rzeszowa. 

Podczas wtorkowej sesji wybrane zostało także prezydium Rady Miasta Rzeszowa. Przewodniczącym został Waldemar Szumny a jego zastępcami Andrzej Dec i Jacek Strojny. 

Autorem zdjęć jest Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów