Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

"Skarby Pogórza" w Rzeszowie

Kwitnąca Otulina, lokalna podkarpacka inicjatywa realizująca projekt pt. Niewidzialny Turnicki Park Narodowy, ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Skarby Pogórza”, promującego dziedzictwo kulturalne i przyrodnicze Pogórza Przemyskiego. Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni Urban Lab w Rzeszowie, 23 lutego 2024 r., o godzinie 17:00.
"Skarby Pogórza" w Rzeszowie

Źródło: niewidzialnypark.pl

Wyjątkowi goście i fascynujące tematy

Udział w “Skarbach Pogórza” potwierdzili znakomici Goście, którzy w formule krótkich wystąpień podzielą się swoimi inspirującymi opowieściami o regionie Pogórza Przemyskiego, powodach jego wyjątkowości w skali krajowej i europejskiej, a także pełnej pasji eksploracji jej przyrodniczych i kulturowych tajemnic.

Prelegenci rzeszowskiego spotkania w ramach “Skarbów Pogórza”:

Piotr Klub – niezależny ekspert w dziedzinie ekologii i leśnictwa, przedstawi ideę utworzenia Turnickiego Parku Narodowego na Pogórzu - jej burzliwą historię sięgającą międzywojnia oraz perspektywę na najbliższe lata.

Łukasz Karpecki – językoznawca i antropolog kultury, zaprezentuje historię wysiedlonej wsi Borsyławki, analizując jej dziedzictwo poprzez pryzmat lingwistyki oraz symboliki kulturowej.

Jacek Wydrzyński – artysta, omówi wpływ sztuki ludowej i realizmu magicznego na współczesne kreacje artystyczne, z naciskiem na historię, przyrodę i energię jako źródła inspiracji.

Adam Czajkowski – Biegacz Ultra i organizator biegu Ultra Turnicki opowie o tym, czym Pogórze Przemyskie przyciąga aktywnych turystów, co tutaj odkryli i dlaczego chcą wracać oraz o tym, jaka historia kryje się za powstaniem biegu, który odbywa się w tym samym czasie, co Wianki w Turnickim.

Katarzyna Trojanowska – etnografka, zainicjuje dyskusję na temat kulturowej mozaiki pogranicza karpackiego, podkreślając różnorodność i bogactwo tradycji regionu.

Kamil Zarański – przewodnik PTTK i znawca regionu, wygłosi prelekcję na temat średniowiecznych grodzisk Doliny Wiaru.

Spotkanie poprowadzi Marcin Mystkowski, inicjator lokalnego ruchu wolontaryjnego #KwitnącaOtulina.

Dodatkowe informacje

Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość zakupu unikatowych pamiątek związanych z projektowanym Turnickim Parkiem Narodowym oraz limitowanych edycji map Pogórza.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów