Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Nowi posłowie poznają Sejm. Już wiedzą, ile będą zarabiali

W Sejmie pojawili się nowi posłowie. Poznają to, co już niebawem będzie ich codziennością. Za swoją pracę mogą liczyć na solidną pensję. Ile wpływa im na konto?

W wyborach 15 października Polacy wybrali 460 posłów i 100 senatorów. Do Sejmu weszli:

• PiS – uzyskało 35,38 proc. głosów, co dało mu 194 mandaty,

• KO – 30,70 proc. i 157 mandatów,

• Trzecia Droga – 14,40 proc. i 65 mandatów,

• Nowa Lewica – 8,61 proc. i 26 mandatów,

• Konfederacja – 7,16 proc. i 18 mandatów.

Poznają swoją pracę

Wczoraj (środa 25 października) nowi posłowie pojawili się w gmachu Sejmu. Na szkoleniu, które potrwa 2 dni. 

W tym czasie zapoznają się z przebiegiem procesu legislacyjnego i warunkami wykonywania mandatu poselskiego.

„Pracownicy Kancelarii Sejmu udzielą parlamentarzystom informacji między innymi nt. wypełniania oświadczeń majątkowych, organizacji biur poselskich, kwestii prawnych związanych z wykonywaniem mandatu posła” – czytamy w serwisie X.

Z kolei przedstawiciele ABW zapoznają posłów z zasadami ochrony informacji niejawnych, a pracownicy Kancelarii Sejmu z zasadami ochrony danych osobowych w pracy posła.

Wynagrodzenie parlamentarzysty

Posłowie i senatorowie mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 12 826 64 zł brutto. Do tego dochodzi dieta parlamentarna w wysokości 4008,33 zł brutto.

Oprócz tego posłom dochodzą do tego rozmaite dodatki. Jeśli pełnią dodatkowo funkcję przewodniczącego komisji, to dostają za to 20 proc. poselskiego uposażenia, czyli 2565 zł brutto. Zastępca przewodniczącego komisji dostaje 15 proc. uposażenia, czyli 1924 zł.

W przypadku stałych podkomisji, przewodniczący może liczyć na dodatek w wysokości 10 proc. uposażenia, czyli 1283 zł. Łącznie dodatki nie mogą jednak przekroczyć 35 proc. uposażenia, czyli 4489 zł.

Posłowie dostają także pieniądze na pokrycie kosztów prowadzenia biur. To 19 000 zł miesięcznie. W przypadku orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności ta kwota może być wyższa o maksymalnie 50 proc.

Przywileje parlamentarzysty

Posłowie z racji pełnionej funkcji mają także różne przywileje, takie jak darmowe loty i przejazdy środkami transportu zbiorowego i komunikacji miejskiej. 

Jeśli poruszają się samochodami, to mogą liczyć na kilometrówkę, która wzrosła w styczniu 2023 roku. 

Po zmianie przepisów na samochód osobowy o pojemności silnika powyżej 900 cm sześc. zwrot dla parlamentarzysty wynosi 4025 zł miesięcznie. To 1100 zł więcej niż było przed podwyżką.

A jeśli posłowie i senatorowie są spoza Warszawy, to mogą też liczyć na zakwaterowanie w Domu Poselskim. Mają także możliwość wynajęcia mieszkania. Do wydania mają 3500 zł miesięcznie.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów