Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Poczta Polska namierza tych, którzy nie płacą abonamentu

Poczta Polska pilnuje, żebyśmy opłacali abonament za radio i telewizję. Opornych karze. W pierwszym półroczu tego roku rozpoczęła prawie 6 tysięcy postępowań.

Powodem było oczywiście niepłacenie abonamentu przez osoby, która powinny go płacić. Jak pokazują dane, ta liczba nie jest zbyt imponująca i co więcej – maleje.

Kto nas kontroluje?

Przypomnijmy, że abonament radiowo-telewizyjny płacimy za posiadanie radia lub telewizora. Za to pierwsze 8,70 zł miesięcznie, za drugi – 27,30 zł. I chociaż opłacanie go jest ustawowym obowiązkiem każdego posiadacza odbiornika, to wielu Polaków niespecjalnie się tym przejmuje. 

Z tego obowiązku rozlicza nas Poczta Polska, która odpowiada za ściąganie z nas daniny. W jej imieniu pilnuje tego kilkudziesięciu kontrolerów. 

Sprawdzą, czy zarejestrowałeś odbiornik

Na szczęście: „Liczba kontroli w gospodarstwach domowych jest znikoma i stanowi jedynie odsetek wszystkich kontroli” – przyznaje PP. 

Ten wniosek dotyczy jednak sytuacji, gdy kontroli wymaga sprawdzenie, czy ktoś ma w domu radio, telewizor lub radio i telewizor. 

Łatwiej jest natomiast skontrolować osoby, które wcześniej zarejestrowały odbiornik na poczcie. Jeśli ich właściciel nie płaci za nie abonamentu, to najpierw może otrzymać listowne upomnienie. Jeśli i to nie zadziała, do gry wchodzi urząd skarbowy. 

Za niepłacenie abonamentu RTV możemy zapłacić 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Będziemy musieli także uregulować zaległości. 

Ile jest takich postępowań?

Jak podały Wirtualne Media, postępowania egzekucyjne wszczynane są regularnie. Według danych Ministerstwa Finansów w pierwszym. To dużo mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. 

Nie są to liczby imponujące w skali kraju. Na koniec 2022 r. abonament opłaciło jedynie 828 tys. 110 osób, które miały taki obowiązek. To zaledwie 34,7 proc. wszystkich płatników. 

Zdaniem Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, to najlepiej świadczy o słabości tego systemu. I dlatego…

– W KRRiT powołałem zespół, który pracuje nad propozycjami zmiany systemu abonamentowego. Chodzi o to, żeby zdjąć z obywateli ten ciężar, który jest postrzegany jako za duży, bo większość obywateli ogląda treści na urządzeniach mobilnych – poinformował.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów