Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Sylwester Korycki: Polityczny efekt cieplarniany [FELIETON]

Sylwester Korycki
korycki


 

Ostatnie tygodnie pokazały Nam, jak obietnice wygrania wyborów budowane na listach i rozgrywkach emitują polityczny fetor. Gaz, który podgrzewa atmosferę wśród polityków, ale nie mówi nic jak będzie wyglądała Polska po wyborach do Sejmu. Czy będzie równie gorąco? Czy atmosfera się unormuje?


 

Wspólna lista spraw do załatwienia


 

Próbę przygotowania odpowiedzi do zadanych we wstępie pytań podjęła Polska 2050 i PSL, tworząc zespoły do przygotowania wspólnych propozycji, na 100 dni oraz 4 lata po wyborach. Polska 2050 ma przygotowanych w tej chwili siedem kompletnych „Planów dla Polski” oraz mnóstwo analiz, które będą dobrą bazą do dyskusji. Skład zespołów został już ogłoszony. Rezultaty poznamy do końca lutego. Jest to realna praca, której efekty zobaczymy i będziemy mogli ocenić i zdecydować, czy taka propozycja na Polskę nam się podoba. Ostatnimi czasy główna partia opozycyjna koncentrowała się na wciskaniu na siłę wizji jednej listy jako złotego środka, podczas gdy ludzi nie mogli sobie wyobrazić jak będzie wyglądała rzeczywistość po wygranej z PiS, bo nikt nie chciał o tym rozmawiać. Wygranie wyborów nie może być celem samo w sobie. Musi być podparte również przygotowaniami do przejęcia odpowiedzialności za zwycięski wynik wyborów i zobowiązaniami wobec ludzi. Odpowiedzialność ta spada na całą opozycję.


 

Sama jedna lista osobiście, jako wyborcy który jeszcze trzy lata temu widział politykę tylko sprzed telewizora, się nie podoba. Przychylam się tymi słowami do analiz tych ekspertów i wyników sondaży, które wskazują dziesięcioprocentową demobilizacje oraz wzrost procentowy Konfederacji w przypadku jednej listy. Gdy stoję nad urną chcę mieć realny wybór i chcę wiedzieć jaką Polskę zastanę w poniedziałkowy poranek, dzień po wyborach. Jedna lista ogranicza mi ten wybór, a wyniki sondaży i analiz nie sprawiają, że czuję się wystarczająco przekonany, aby na to ograniczenie pozwolić. Z każdą kolejną listą nasz wybór staje się bardziej realny.


 

Wspólna lista wielkich serc


 

Stowarzyszenie Polska 2050 zaangażowało się w produkcję świec okopowych dla żołnierzy ukraińskich. 4 Lutego w biurze Stowarzyszenia uczestniczyłem w produkcji pierwszej partii, gotowych świec. Jak to bywa z produkcją, najpierw trzeba było ustalić proces, a później już poszło. Świeca okopowa to puszka wypełniona tekturą i zalana woskiem. Daje ona możliwość ogrzania się w okopach, podczas walk. Można jej użyć również do zagotowania wody. Akcję zapoczątkował i koordynował Paweł Lasota, członek Zarządu Koła Powiatu Rzeszowskiego. Dla mnie wspólne wykonywanie świec okopowych, to również okazja do zatrzymania się na chwile, w tym pędzącym świecie i porozmawiania z ludźmi Stowarzyszenia, których traktuję jako przyjaciół i uwielbiam z nimi spędzać czas.


 

https://fb.watch/iEZojgysGR/


 

Stowarzyszenie zaangażowało się również w sprawię związaną z wycinką drzew pomnikowych w okolicy Krasiczyna (powiat przemyski) oraz lasów uzdrowiskowych w Iwonicz-Zdroju i Rymanowie (powiat krośnieński). Zarząd Regionu Stowarzyszenie złożył pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie z prośbą o podjęcie działań w celu oceny planowanych przez Nadleśnictwo Krasiczyn prac gospodarczych w lasach, polegających na wycięciu tzw. drzew pomnikowych. Mowa o usunięciu około 260 drzew na terenie obszaru Natura 2000 Ostroja Przemyka i Pogórze Przemyskie.


 

Jako Stowarzyszenie Polska 2050, które ma wpisane w swoim DNA chronę środowiska, działania proekologiczne oraz rozwój Polski zielonej, podjęliśmy także kroki, których celem jest zaprzestanie nielogicznych prac Lasów Państwowych na terenie m.in. obszaru Natura 2000 Rymanów.


 

Gorąco zachęcam do podpisania petycji:


 

https://www.petycjeonline.com/ratujmy_lasy_uzdrowiskowe_woko_iwonicza_zdroju_i_rymanowa_zdroju_oraz_drzewa_o_wymiarach_pomnikowych_w_nadlenictwie_krasiczyn?fbclid=IwAR3lpNYVrWyEEdkkjhcMWv-8dpraN7DfMc93rg6tZWobXrD0hiw3lI3VUaM


 

Dzieje się więc i najbliższe miesiące na pewno nie przyniosą nam ochłodzenia w polityce, a raczej jeszcze większe podgrzanie atmosfery. Czy równie dużo energii co na przepychanki polityczne zostanie skierowane, aby rozwiązać np. problemy wysokich cen i kosztów życia ? Wątpię.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów