Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Bomba XXI wieku- dezinformacja

Bomba XXI wieku- dezinformacja
banner_tok_1170x600

Wybitni eksperci, praktycy, badacze, ludzie mediów, specjaliści z obszaru przeciwdziałania manipulacji spotkają się w Rzeszowie, aby zdiagnozować i wypracować narzędzia obrony przed dezinformacją, fake newsami i manipulacją w sferze komunikacji społecznej. 

Czy do Brexitu doszło w wyniku manipulacji obcych wywiadów? Czy Donald Trump wygrał wybory dzięki mikrotargetowaniu w wykonaniu Cambidge Analytica? Jakie niejawne działania są prowadzone w social mediach, gdy w grę wchodzi marketing polityczny na polskim gruncie? Czym to grozi zwykłemu człowiekowi?

O tym i wielu innych zagrożeniach współczesności będzie można dowiedzieć się podczas Konferencji Media Info w Rzeszowie. 19 stycznia na Uniwersytecie Rzeszowskim. Badacze, praktycy i specjaliści, a także samorządowcy z całej Polski spotkają się, aby rozmawiać, ale też wypracowywać narzędzia obronne przed niebezpiecznymi działaniami w mediach, sieci, komunikacji.
 

Nie każdy z nas ma świadomość na jaką skalę stosowana jest dezinformacja, manipulacja i fake news w sieci. I nie chodzi o zwykłe, nieprawdziwe czy głupie wpisy na FB, ale o zaplanowane i realizowane na wielką skalę i za ogromne pieniądze strategie komunikacyjne oparte o fałszywe informacje i dane. Chodzi o wpływy, władzę, pieniądze, rozgrywki służb wywiadowczych itp.


mówi dr Zbigniew Chmielewski z Instytutu Badań Społecznych i Mediów - organizator Konferencji.
 

Zagrożenie to dotyka wbrew pozorom każdego z nas. Czy możemy się przed tym ustrzec? Jak to zrobić? Czy można karać za kłamstwo w internecie? Jak się ma do tego wolność słowa, wolność mediów? To są wyzwania, przed którymi stoi współczesne społeczeństwo. Dlatego tworzymy w Rzeszowie, pierwszy w Polsce HUB fact checkingowy.


dodaje Marek Poręba, Przewodniczący Instytutu. 

Mimo że kłamstwo, plotka, manipulowanie innymi są stare jak ludzkość, to jednak we współczesnym społeczeństwie nabrały znaczenia i siły oddziaływania, z jaką dotąd nie mieliśmy do czynienia. Globalne komunikowanie, internet i media społecznościowe spowodowały, że skutki tych starych jak świat narzędzi wpływania na innych stały się groźne na niespotykaną dotąd skalę.  Posądzanie kogoś o rzeczy, których się nie dopuścił, dawniej co najwyżej psuło reputację wśród znajomych. Obecnie w ciągu sekund może dotrzeć do niemal całego świata. Pomyślmy, co to oznacza np. podczas kampanii wyborczej. Jeśli do tego dodamy dostęp do niewiarygodnie szczegółowych danych o wszystkich, którzy korzystają
z internetu – recepta na manipulację świadomością ludzką w skali świata gotowa.

Czy zjawiska te dotyczą tylko wielkiego świata i dużej polityki? Czy dezinformacja wykorzystywana w takich globalnych procesach jak Brexit czy wybory w USA nie zawita wkrótce pod polskie strzechy? A może już tam jest… tylko jeszcze o tym nie wiemy?

O tym i innych wyzwaniach, o manipulacji i obroną przed nią będą dyskutować uczestnicy Konferencji Media Info 2023 w Rzeszowie.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów