Otwierając spotkanie, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul zwróciła uwagę , że według danych Światowej Organizacji Zdrowia z marca 2024 r., polska młodzież znajduje się w pierwszej piątce krajów i regionów o najwyższym odsetku osób doświadczających cyberprzemocy. ‘
– Istnieje zatem pilna potrzeba edukacji na temat przemocy w sieci, która jest dziś formą dominującą wśród młodych ludzi. Dlatego, realizując zadania związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, szczególny nacisk położyłam na edukację i profilaktykę. Dzięki różnorodnym kampaniom mamy szansę nauczyć się bezpiecznego poruszania się w Internecie oraz skutecznie zadbać o młode pokolenie. Tylko takie działania edukacyjne mogą je ustrzec przed zagrożeniami wirtualnego świata – powiedziała.
Wśród poruszanych dziś tematów znalazły się kwestie dotyczące programów profilaktycznych, standardów ochrony małoletnich w kontekście bezpieczeństwa w sieci czy dbania o cyfrowy dobrostan dziecka w pierwszych latach jego życia.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej oraz powiatowych centrów pomocy rodzinie, pracownicy socjalni, asystenci rodziny, koordynatorzy pieczy zastępczej, pracownicy, którzy bezpośrednio współpracujecie z rodzinami, dziećmi i młodzieżą. W gronie zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Komendy Wojewódzkiej Policji, Podkarpackiego Oddziału NFZ i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie.
Konferencja została zorganizowana przez Fundację PRO-FIL, we współpracy z Wojewodą Podkarpackim, w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Bezpieczne dzieci w sieci – zasady bezpiecznego korzystania z Internetu”.
Komentarze