Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

W Przemyślu powstaje Branżowe Centrum Umiejętności

W Przemyślu powstaje Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie pomocy społecznej, które będzie jedynym w kraju zaawansowanym technologicznie ośrodkiem kształcenia, szkolenia i egzaminowania w branży pomocy społecznej.
W Przemyślu powstaje Branżowe Centrum Umiejętności

Źródło: Materiały prasowe BCU

Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) to nowość w polskim systemie edukacji zawodowej. Ministerstwo Edukacji i Nauki założyło, że powstanie w sumie 120 BCU - po jednym w każdej z dziedzin określonych na potrzeby szkolnictwa zawodowego. Bezpłatne szkolenia zawodowe są kluczem do sukcesu gospodarczego kraju i właśnie w tym celu powstają Branżowe Centra Umiejętności, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie wielu branż oraz mają uzupełnić dotychczasowe formy pozaszkolnego kształcenia ustawicznego.

BCU w Przemyślu będzie prowadzone przy współpracy Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży a Województwem Podkarpackim prowadzącym Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu. Powstaje w budynku Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu. Adaptacja w dziedzinie pomocy społecznej nie ogranicza się jedynie do inwestycji w infrastrukturę edukacyjną. To również wyraz zaangażowania w rozwój umiejętności młodzieży, dorosłych i nauczycieli. Inicjatywa zapewnia solidne, praktyczne umiejętności, które są kluczem do sukcesu zawodowego w dynamicznie rozwijającej się branży pomocy społecznej.

Idea BCU opiera się na dostarczeniu możliwości kształcenia dla młodzieży, dorosłych oraz podnoszenia kwalifikacji nauczycieli. Celem jest integrowanie edukacji z biznesem, przekazywanie wiedzy i nowych technologii, w tym propagowanie transformacji cyfrowej i ekologicznej, jak również doradztwo zawodowe i promocja poszczególnych zawodów. BCU gwarantuje zdobycie umiejętności odpowiednich dla obecnych wymagań rynku pracy w sektorze pomocy społecznej. Uczestnicy szkoleń i kursów otrzymają odpowiednie dokumenty potwierdzające ich kwalifikacje. Celem jest nie tylko rozwiązywanie problemów, ale także promowanie zdrowego stylu życia, dobrobytu oraz rozwoju osobistego.

BCU w Przemyślu ma w intencji rozwijanie praktycznych umiejętności kadry, które będą odpowiadać na wymagania nowoczesnego rynku pracy w sektorze pomocy społecznej. Utworzenie nowej placówki edukacyjnej przyczyni się do zwiększenia zainteresowania szkoleniami zawodowymi oraz zaangażowania pracodawców w procesie kształcenia. Współpraca z przedsiębiorcami, dotycząca oczekiwań wobec przyszłych pracowników, wpłynie na efektywność zatrudnienia absolwentów. To wspomoże zatrzymanie młodych ludzi w mieście i pobudzi zainteresowanie przedsiębiorców, by rozwijać działalność gospodarczą w naszym regionie.

Intencja BCU wynika z aktualnych kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego i demograficznego, które powodują wzrost potrzeby wsparcia społecznego. Starzenie się społeczeństwa, tempo zmian w życiu codziennym, ewolucja struktury rodzinnej, rosnące zapotrzebowanie na opiekę nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi - wszystkie te czynniki sprawiają, że idea działania BCU jest kluczowa dla współczesnego społeczeństwa i gospodarki.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów