Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Wybory samorządowe: W Rzeszowie prezydent wybrany w I turze

Polityczny Barometr BETFAN wskazuje, że wybory do sejmiku podkarpackiego wygra PiS, zdobywając 45,5% głosów. Zdaniem polskiego bukmachera na Podkarpaciu „łeb w łeb” idą KO i Trzecia Droga – obecne prognozy BETFAN dają tym ugrupowaniom odpowiednio: 17,5% i 17%. W skali kraju jednak to KO (30,75%) będzie mieć przewagę nad PiS (28,5%) i Trzecią Drogą (16,5%). BETFAN przewiduje też, że w Rzeszowie prezydent zostanie wybrany już w I turze.
Wybory samorządowe: W Rzeszowie prezydent wybrany w I turze

Źródło: pixabay.com

- Wedle naszych przewidywań wybory samorządowe potwierdzą, że rozpoczęty jesienią 2023 „miesiąc miodowy” nowego obozu władzy nadal trwa. Zwycięskie partie, jak KO czy Trzecia Droga, umocnią się, przy czym najwięcej zyska ugrupowanie Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Dla porównania, w 2018 r. sam PSL wywalczył 70 miejsc w sejmikach, a teraz w sojuszu z Polską 2050 kandydaci Trzeciej Drogi mogą liczyć na kilkadziesiąt więcej. KO zaś, oprócz największej liczby mandatów w sejmikach, nadal będzie miała swoich prezydentów m.in. w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi czy Białymstoku. Wiele wskazuje na to, że dla PiS wybory samorządowe staną się kolejną odsłoną kryzysu, w którym znajduje się od czasu oddania władzy centralnej. Partia Jarosława Kaczyńskiego zostanie najprawdopodobniej zepchnięta do trzech regionów spośród dotychczasowych ośmiu – szacuje Szymon Sobociński, szef analiz politycznych BETFAN.

Z Politycznego Barometru BETFAN wynika też, że w Rzeszowie na rządzącego od 2021 r. Konrada Fijołka już 7 kwietnia zagłosuje 55% wyborców, co zapewni mu reelekcję w pierwszym podejściu. Jego główny oponent, czyli Waldemar Szumny, reprezentujący PiS, otrzyma 27,5% głosów. Adam Dziedzic, szef podkarpackich Ludowców i poseł Trzeciej Drogi, zdaniem BETFAN, może liczyć na 13% głosów. Pozostali nie będą stanowili dla tych trzech kandydatów realnej konkurencji – Jacek Strojny i Janusz Niemier zdobędą odpowiednio: 3% i 1,5%. Zdaniem BETFAN frekwencja w Rzeszowie wyniesie 60,5%.

 

Według analiz BETFAN wybory do sejmiku podkarpackiego zdecydowanie wygra PiS z 45,5% głosów. Za nim niemalże ex aequo bukmacher plasuje KO i Trzecią Drogę dając im odpowiednio: 17,5% i 17% głosów. Jednocześnie wynik Trzeciej Drogi będzie na Podkarpaciu nieco lepszy od krajowego. Mariaż Polski 2050 i PSL łącznie w 16 regionach wywalczy bowiem 16,5% głosów. Natomiast wyniki Konfederacji i Lewicy w głosowaniu do sejmiku podkarpackiego polski bukmacher prognozuje odpowiednio na: 7,75% i 5%. Pozostały odsetek głosów przypadnie reszcie komitetów.

 

Polityczny Barometr BETFAN wskazuje, że KO poprawi swój wynik z 2018 r. i obsadzi w sejmikach 205 miejsc. PiS przypadnie 200 mandatów, co jednak wystarczy do stworzenia większości rządzącej w maksymalnie trzech województwach  - najprawdopodobniej podkarpackim, lubelskim i podlaskim. Trzecia Droga zdaniem BETFAN może wywalczyć nawet 117 miejsc w sejmikach, zaś Lewica będzie mieć maksymalnie 14 reprezentantów. Bezpartyjni Samorządowcy wywalczą sześć mandatów, a Konfederacji przypadną cztery. Analitycy BETFAN przewidują, że frekwencja w Polsce przekroczy 59%.

 

Polityczny Barometr BETFAN to systematycznie uaktualniany zestaw analiz i prognoz dotyczących ważnych wydarzeń politycznych, krajowych oraz zagranicznych, przygotowany przez dział analiz BETFAN, polskiego legalnego bukmachera. W oparciu o te dane BETFAN prognozuje rozstrzygnięcia przyszłych zdarzeń politycznych i na tej podstawie wystawia kursy.

Wszystkie zakłady Politycznego Barometru BETFAN nt. wyborów samorządowych 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów