Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

15 lutego – Dzień Singla. Jak go celebrować?

Self-care jest pojęciem nabierającym coraz więcej wartości wśród społeczeństwa. Określenie to oznacza samoopiekę oraz idzie w parze z przypadającym dziś Dniem Singla. To nie tylko o to, żeby sobie czasem zafundować prezent albo wyjść samemu gdzieś, żeby spędzić czas. Chodzi także o podejmowanie trudnych wyzwań, nawet jeśli wymagają dużego wysiłku, oraz o robienie rzeczy, które nie zawsze sprawiają przyjemność, ale są potrzebne do poprawy naszego samopoczucia. Dzień Singla to świetna okazja właśnie do dbania o siebie. Co konkretnie można zrobić? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się więcej.
15 lutego – Dzień Singla. Jak go celebrować?

Źródło: Pixabay

Dzień Singla – skąd pochodzi to święto?

Dzień Singla jest świętem pochodzącym z Włoch, ponieważ właśnie we Włoszech duża część osób z różnych względów decyduje się na samotne życie. Popularność zaś zyskało dzięki Amerykanom. Jest to święto nieoficjalne i w Europie obchodzi się go dzień po święcie Zakochanych i stanowi on swego rodzaju „antywalentynki”,choć jest to krzywdzące określenie, gdyż nadaje temu świętu ono negatywny charakter. W Chinach zaś Dzień Singla znany jest pod nazwą „Dnia Podwójnej Jedenastki”. Świętuje się go 11 listopada i obchodzony jest przez resztę świata. Nazwa zaś wywodzi się z tego faktu, że cyfra 1 w Chińskim alfabecie wygląda jak patyk oraz w ich slangu określa się nią samotnego mężczyzny, który nie dodaje gałęzi (patyków) do drzewa genealogicznego. Dlatego więc u chińczyków data obchodów Dnia Singla to 11.11, która w Chinach jest jedną z najbardziej komercyjnych w roku.

Ile jest singli/singielek w Polsce?

W naszym kraju bez partnera/ki żyje około 8 milionów ludzi. Jest to więc ćwierć populacji całego kraju. W latach 2011-2021, jeśli popatrzy się na dane, jakie posiada Eurostat, liczba gospodarstw domowych prowadzonych w pojedynkę wystrzeliła do góry, ponieważ z 2,77 mln wzrosła do 3,7 mln, a dane te z dużym prawdopodobieństwem będzie tylko rosła. Na tle Unii Europejskiej natomiast Polska ma najniższy wskaźnik, dotyczący ilości osób, które żyją same. Niektórzy decydują się żyć samotnie z wyboru, inni zaś po prostu są w danej chwili sami. Dzień Singla zaś dotyczy zarówno jednej jak i drugiej grupy osób. Nie jest to na pewno okazja do smutku i złego samopoczucia, lecz do świętowania i zadbania o siebie w szczególny sposób.

Jak spędzić Dzień Singla? Spraw sobie odrobinę przyjemności!

Coraz więcej osób decyduje się na samotne życie. Dzieje się tak dlatego, gdyż takie życie według wielu osób przynosi więcej korzyści niż życie z drugą osobą. Nie trzeba swoich planów dostosowywać pod drugą osobę, można rozwijać swoje pragnienia oraz potrzeby bez żadnych ograniczeń oraz jak wynika ze statystyk osoby pozostające bez partnera/ki okazują się być szczęśliwsze niż te pozostające w związkach. Pomysłów na świętowanie Dnia Singla może być kilka. Oto kilka z nich:

  1. Pójdź do kawiarni lub kina. Samemu lub z kimś, z kim będziesz czuł/a się dobrze.
  2. Kup sobie coś, co da Ci szczęście. Sam dobrze wiesz, co by to mogło być, więc spraw sobie jakiś drobny prezent. 
  3. Zrób sobie dłuższą, odprężającą kąpiel. To sprawi, że się zrelaksujesz i odpoczniesz. 
  4. Ugotuj swoje ulubione danie. Czemu, by w tym dniu nie zjeść tego, co lubi się najbardziej? W końcu Dzień Singla należy świętować!
  5. Pomyśl jak mógłbyś/abyś zainwestować w siebie, żeby się rozwijać. Może kurs tańca albo nauka nowego języka byłyby strzałem w dziesiątkę.
  6. Zorganizuj domówkę lub wybierz się na imprezę ze znajomymi – dobra opcja dla osób młodych, ale też takich, które chcą spędzić czas z znajomymi i dobrze się bawić przy głośnej muzyce.

Jak widać Dzień Singla świętować można na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od możliwości i preferencji danej osoby. Jednak najlepszym prezentem, jaki można sobie sprawić jest akceptacja samego siebie oraz wytrwałe dążenie do wszystkich wyznaczonych celów, nawet jeśli to oznacza, że z czegoś trzeba będzie zrezygnować. Wszystkim singlom/singielkom tym z wyboru, jak i tym, którzy obecnie po prostu nie mają partnera/ki od całej redakcji życzymy wszystkiego co najlepsze – przede wszystkim dbania o siebie zawsze i wszędzie, nie tylko w wypadającym dziś Dniu Singla.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów