Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Emilka – operacja na „kredyt”

Historią 8-letniej Emilki mam wrażenie, że żyje cała społeczność rzeszowsko-łańcucka. U dziewczynki zdiagnozowano guza na wątrobie, niezbędna była natychmiastowa operacja. Dziewczynka dzięki „operacji na kredyt” jest już bezpieczna w domu, ale zbiórka nadal trwa.

Emilka Wilusz urodziła się 11.06.2015 roku i od urodzenia zmaga się wieloma schorzeniami. W lutym 2023 roku zdiagnozowano bardzo rzadką chorobę krwi hemochromatozę potwierdzoną w badaniach genetycznych w Krakowie oraz duplikację chromosomu 1 p36, a także zaburzenia wzrostu i wagi, całościowe zaburzenie rozwoju.

W ostatnich badaniach genetycznych w wątrobie wyszedł guz, który trzeba usnąć. Emilka jest leczona w CZD i Klinice Onkohematologii Dziecięcej. Rodzice walcząc o zdrowie córki zdecydowali, że nie będą czekać i skonsultowali Emilkę w Klinice w Belgii.

Dzięki pomocy fundacji Emilka poleciała na badania i kwalifikację do operacji- decyzja była jednoznaczna. Potrzebna była natychmiastowa operacja! Guz z 2,1 cm przez tydzień urósł do 3,5 cm.

W noc przedoperacyjną dziewczynka dostała dwie jednostki krwi, żeby poprawić bardzo słabe parametry. Pomimo tego, że zbiórka środków dopiero startowała szpital postanowił odroczyć termin płatności, a fundacja, której podopieczną jest Emilka dała gwarancję spłaty.

Operacja trwała ponad trzy godziny. Była wykonana laparoskopowo, co skutkowało mniej inwazyjną ingerencją. Guza usunięto z dużym marginesem wątroby. Emilia straciła dużo krwi. Pierwsza noc była niespokojna ze względu na wysoką gorączkę dziewczynki, a to wiązało się również z przetoczeniem kolejnych jednostek krwi.

Kolejny dzień był już lepszy. Wycięty guz, który okazał się bardzo agresywny, nie byłby leczony w Polsce. Emilia dostała lek obniżający nadmierny poziom żelaza zapobiegający niszczeniu narządów wewnętrznych, który jest niedostępny w naszym kraju.

Lekarze, choć oszczędni w rokowaniach, bo guz był bardzo agresywny, dają nadzieję na powrót do zdrowia.  

Emilka ma już ustalony termin kolejnej wizyty i szczegółowych badań, które będą kluczowe co do dalszego prowadzenia. Badania, diagnoza i leczenie będą cykliczne przez najbliższe pięć lat. 

Dziewczynka z mamą są już bezpieczne w swoim domu, a operacja wykonana „na kredyt” czeka na spłatę. 

Na koncie Emilki brakuje 80 tysięcy złotych. Jeśli chcesz wesprzeć zbiórkę można to zrobić tu: https://www.siepomaga.pl/emilia-wilusz lub poprzez licytacje na grupie: https://www.facebook.com/groups/768963111927177 .Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów