Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Fortes Deweloper

Pierwsze miejsce naukowców z Politechniki Rzeszowskiej w konkursie ESA Technology Transfer Competition

Rozwiązanie zespołu „HydroPure”, reprezentowanego przez pracowników naukowych Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej: mgr inż. Natalię Marszałek, dr inż. Martę Żyłkę oraz dr. hab. inż. Andrzeja Majkę, prof. PRz, zdobyło pierwsze miejsce w konkursie ESA Technology Transfer Competition. Naukowcy zaproponowali transfer technologii z sektora kosmicznego na potrzeby technologii wodorowych oparty na patencie ESA Advanced Fluidic Filter.
  • Źródło: Prz
Pierwsze miejsce naukowców z Politechniki Rzeszowskiej w konkursie ESA Technology Transfer Competition
Od lewej prof. PRz Andrzej Majka, mgr inż. Natalia Marszałek, dr inż. Marta Żyłka

Autor: Beata Motyka

Innowacyjne podejście naukowców z Politechniki Rzeszowskiej i gotowość do przekształcania technologii kosmicznych na praktyczne ziemskie zastosowania zostało docenione w Konkursie ESA Technology Transfer Competition, zorganizowanym w ramach Konferencji SPACE.CONNECT 2023.

Nowatorskie podejście do oczyszczania wodoru

„HydroPure” to jedno z wielu obiecujących przedsięwzięć, które wnoszą nowatorskie spojrzenie na wykorzystanie kosmicznych technologii. Inicjatywa projektu zespołu „HydroPure” powstała w wyniku zainteresowania potencjałem transferu technologii kosmicznych na Ziemię. Badacze zauważyli, że technologie rozwijane dla przemysłu kosmicznego mają unikatowe cechy i zaawansowane rozwiązania, które mogą być niezwykle wartościowe również na Ziemi.

Uwaga pracowników naukowych Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej Politechniki Rzeszowskiej skupiła się na filtrze stworzonym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), który początkowo został opracowany do zastosowań w kosmosie. Zdając sobie sprawę z potencjału tego zaawansowanego rozwiązania filtra do oczyszczania wodoru, postanowili przekształcić tę technologię kosmiczną w praktyczne narzędzie do efektywnego i zrównoważonego oczyszczania wodoru na Ziemi.

Opatentowany filtr stworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) to nowatorskie podejście do oczyszczania wodoru, wykorzystujące metodę przyrostową w druku 3D z proszku tytanowego. Charakteryzuje się cechami, które wyróżniają go na rynku dostępnych filtrów wodorowych. Są to: wysoka odporność na korozję – filtr jest wykonany z materiału tytanowego, co sprawia, że jest bardzo odporny na korozję wodorową, istotną w kontekście reaktywności wodoru, lekka waga – materiał tytanowy użyty do konstrukcji filtra jest ok. 40% lżejszy od stali nierdzewnej, co przyczynia się do zwiększenia efektywności i mobilności systemów wodorowych, monolityczna konstrukcja – unikanie połączeń spawanych eliminuje ryzyko wycieku wodoru, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności w technologiach wodorowych, przekrój wielowarstwowy – minimalizuje zatykanie się filtra i spadek ciśnienia, co ma wpływ na wydajność i trwałość systemów wodorowych, karbowana końcówka stożkowa – zapobiega gromadzeniu się cząstek na wejściu do filtra, utrzymując czystość pola przepływu i zapobiegając zakłóceniom, wielowarstwowa membrana – zatrzymuje zanieczyszczenia o różnych rozmiarach i kształtach, podnosząc stopień czystości wodoru.

Możliwość nowych zastosowań

Filtr może być używany w produkcji wodoru, technologiach paliwowych, magazynowaniu wodoru, pojazdach wodorowych, a także w innych dziedzinach, jak np. przemysł chemiczny, otwierając możliwość dywersyfikacji i rozszerzenia zakresu rynkowego.

Konferencja SPACE.CONNECT 2023

Innowacyjne podejście naukowców Politechniki Rzeszowskiej zostało docenione w Konkursie ESA Technology Transfer Competition, który został rozstrzygnięty podczas Konferencji SPACE.CONNECT 2023, zorganizowanej przez ESA Technology Broker Poland. Wydarzenie było poświęcone technologiom opracowywanym przez firmy z polskiego sektora kosmicznego oraz transferowi technologii z sektora kosmicznego, a jego partnerami byli POLSA Polska Agencja Kosmiczna oraz ESA BIC Poland. Konferencja stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów oraz do znalezienia potencjalnych partnerów biznesowych z sektora kosmicznego podczas sesji matchmakingowej.

Konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej skierowany był do małych i średnich przedsiębiorstw, startupów, studentów, doktorantów, naukowców oraz osób fizycznych spoza sektora kosmicznego. Jego celem było zachęcanie do komercyjnego wykorzystania patentów, oprogramowania i technologii ESA w sektorach innych niż kosmiczny.Uczestnicy mogli przedstawić swoje pomysły na innowacyjne zastosowania patentów, oprogramowania i technologii ESA, opracować własne projekty oparte na zasobach ESA lub zaprezentować rozwiązania technologiczne istotne dla polskiego sektora.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów