Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Nowoczesne programy do badań kryminalistycznych w WSPiA

Nowoczesne programy do badań kryminalistycznych w WSPiA
WSPiA badania

Nowoczesny program do tworzenia portretów pamięciowych oraz oprogramowanie do porównywania i badania odwzorowań linii papilarnych to dwa nowe narzędzia badawczo-dydaktyczne, które wzbogaciły wyposażenia Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej. WSPiA jest pierwszą Uczelnią w Polsce, która posiada tak nowoczesne oprogramowanie.  


Zakup specjalistycznego oprogramowania do tworzenia portretów pamięciowych oraz porównywania i badania odwzorowań linii papilarnych to efekt grantu zdobytego przez studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii znalazło się wśród 128 organizacji studenckich z całej Polski, których projekt naukowy zakwalifikował się do finansowania w ramach programu - „Studenckie Koła Naukowe Tworzą INNOWACJE". Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało studentom WSPiA maksymalną kwotę dofinansowania, czyli 70 tys. zł.  


Projekt „Scena criminis – jak udowodnić przestępstwo" zakłada wsparcia i rozszerzenia możliwości prowadzenia badań naukowych. Obejmuje członków studenckiego koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii działającego w WSPiA pod opieką inspektora Andrzeja Bodziocha, b. naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie. Oprócz badań studenci zorganizują również konferencję naukową, której efektem będzie publikacja referatów przygotowanych przez jej uczestników.Będą tworzyć portrety pamięciowe


Pierwszy z zakupionych przez WSPiA programów jest EFIT 6. Jest to najbardziej rozwinięte narzędzie do tworzenia portretów pamięciowych, z którego korzystają służby w 32 krajach na świecie. Zawiera 16 baz danych, obejmujących szerokie dane demograficzne Europy, Bliskiego Wschodu, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Północnej i Południowej. Oprogramowanie posiada bazy tysięcy akcesoriów m.in. odzież, brody, okulary czy biżuteria. Pozwala to jak najdokładniej odtworzyć wizerunek podejrzanego. EFIT 6 umożliwia odtworzenie najbardziej nietypowych lub specyficznych twarzy i znaków charakterystycznych. Samo modelowanie uwzględniające wiek, mimikę kształt twarzy odbywa płynnie i umożliwia prezentację wyników w trakcie pracy ze świadkiem zdarzenia.


Funkcje oprogramowania EFIT 6 w połączeniu z kadrą WSPiA posiadającą doświadczenie w pracy ze świadkami zdarzenia daje doskonałe narzędzie do rozwoju i praktycznego przygotowania studentów m.in. kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w WSPiA do pracy w najbardziej wymagających formacjach mundurowych.CSIpix jedno środowisko trzy moduły


Drugie specjalistyczne oprogramowanie zakupione przez WSPiA to CSIpix składające się z trzech modułów: Comparator, Matcher oraz Case AFIS. Jest to rozwiązanie, z którego korzysta ponad 600 formacji i agencji mundurowych na świecie. W całości tworzy zaawansowane narzędzie umożliwiające porównywania odwzorowań linii papilarnych oraz innych obrazów kryminalistycznych (CSIpix Comparator). Dodatkowo daje możliwość automatycznego wyszukiwania minucji, wykonując dogłębne, zautomatyzowane analizę między śladem NN a znanymi śladami: palców i/lub dłoni (CSIpix Matcher). Trzeci moduł CSIpix Case AFIS umożliwiający kopiowanie i wyszukiwanie odwzorowań linii papilarnych bez potrzeby korzystania z zewnętrznej bazy danych. Idealne do szybkiego weryfikowania eliminacji, podejrzanych oraz ofiar.


- Połączenie wszystkich trzech modułów oprogramowania CSIpix wraz ze skanerem linii papilarnych tworzy specjalistyczne stanowisko do badań kryminalistycznych – daktyloskopijnych zapewniające przygotowanie do pracy na najwyższym światowym poziomie – wyjaśnia Przemysław Pawlak, rzeczni prasowy uczelni. - Jest także potężnym narzędziem wprowadzającym studentów w świat obecnych rozwiązań stosowanych w szeroko pojętej kryminalistyce.


MAF


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów