Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Kondycja psychiczna polskiego ucznia: czasami mają wszystkiego dość

21 proc. uczniów uważa, że nie ma powodów do radości. Co 10 ma ciągle zły nastrój – wynika z badania. Kondycja psychiczna polskiego ucznia nie jest najlepsza.

To badanie zlecił rzecznik praw dziecka, a przeprowadziła je firma Danae. Objęto nim ponad 4600 polskich uczniów i 3000 ukraińskich. Co z nich wynika?

Młodzi i smutni

60 proc. polskich uczniów twierdzi, że w szkole układa im się dobrze. Szczególnie niski poziom zadowolenia z życia widać wśród uczniów szkół średnich. Większość respondentów (66 proc.) uważa, że ma dobre relacje z nauczycielami.

Co trzeci uczeń czuje się czasami tak źle, że ma wszystkiego dość. Co piąty uczeń nie jest zadowolony z tego, jak wygląda.

19 proc. badanych uczniów stwierdziło, że rodzice poświęcają im za mało czasu, choć aż 72 proc. oceniło, że opiekunowie traktują ich dobrze i sprawiedliwie. 

Ukraińcy w polskich szkołach

Uczniowie z Ukrainy mają dość dobrą kondycję psychiczną, ale też zmagają się z pewnymi problemami. 3 proc. z nich nigdy nie czuje radości, a 13 proc. odczuwa ją rzadko. Co piąty ukraiński uczeń miewa zły nastrój. 

17 proc. uczniów z Ukrainy twierdzi, że nie ma polskich kolegów i koleżanek. Większość polskich uczniów deklaruje jednak, że w razie potrzeby pomogłaby rówieśnikom z Ukrainy.

W czasie wolnym blisko połowa młodych Ukraińców wybiera towarzystwo rówieśników z Ukrainy. 4 proc. uważa, że polscy uczniowie ich nie akceptują.

Opozycja proponuje rzecznika praw dziecka 

Jak zapewniła sejmowa większość, dobro dzieci szczególnie leży im na sercu, a gwarantem tego dobra jest kompetentny rzecznik praw dziecka. Dlatego na to stanowisko proponują Monikę Hornę-Cieślak, adwokatkę, aktywistkę i działaczkę społeczną, współautorkę nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Horna-Cieślak miałaby zastąpić Mikołaja Pawlaka, którego kadencja upływa w grudniu 2023.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów