Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

TOP 10 najbardziej wpływowych Polaków. Pierwsze miejsce jest zaskoczeniem

Nie polityk, i nie aktor otwiera ranking najbardziej wpływowych osób w Polsce. Po raz 13. tygodnik „Wprost” przygotował takie zestawienie.

Publikowany co roku TOP zawsze przykuwa uwagę. Dziennikarze „Wprost” od lat oceniają, kto w Polce ma największe wpływy. Kto może załatwić coś jednym telefonem, czyja wizytówka otwiera każde drzwi.

Od pewnego czasu tygodnik na pierwszym miejscu nie umieszcza konkretnej osoby. Przed rokiem byli to Polacy pomagający uchodźcom z Ukrainy. Wcześniej wskazano osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Wymieniani byli także medycy walczący z pandemią.

Najbardziej wpływowi

Jak zestawienie wygląda w tym roku? 

„Z jednej strony, chciałoby się już wziąć pod uwagę wynik październikowych wyborów i na pierwszych miejscach poobsadzać kluczowych liderów wygranej opozycji. Ale na to jest za wcześnie. Donald Tusk jeszcze nie rządzi. Nie wiemy nawet, jaki skład będzie miał jego koalicyjny rząd” – pisze „Wprost”, wskazując, że tym razem stworzenie rankingu było bardzo trudne.

Wspomniany Donald Tusk został umieszczony na 4. miejscu. Lider PO i Koalicji Obywatelskiej w bardzo dużym stopniu przyczynił się do odsunięcia PiS od władzy.

Były premier i zapewne przyszły wyprzedził w rankingu Andrzeja Dudę, ale jest za Mateuszem Morawieckim. To jednak on ma w ręku jeszcze bardzo dużą władzę i być może to osoba, która zastąpi Jarosława Kaczyńskiego jako prezesa PiS.

Właśnie Kaczyński jest na miejscu 2. To on – pośrednio lub bezpośrednio – przez ostatnie 8 lat decydował o Polsce. To on wskazywał premierów i kazał im rezygnować. 

„W nowym Sejmie stanie na czele potężnego klubu opozycyjnego, z życzliwym prezydentem za plecami, co pozwoli mu na prowadzenie skutecznej polityki wobec nowego rządu” – pisze o Kaczyńskim „Wprost”.

Zwycięzca

Na czele rankingu są... Polacy. A właściwie głosujący Polacy. To oni stoją za rekordową frekwencją (74 proc.) w wyborach parlamentarnych.

15 października liczył się konkretny cel. Bo niezależnie od tego, kto wygra wybory, kto ostatecznie stworzy rząd i jak ułoży się polityczny scenariusz, jedno jest pewne: za sprawą głosujących Polaków zwyciężyła demokracja – pisze tygodnik.

TOP 10 wpływowych

  1. Głosujący Polacy
  2. Jarosław Kaczyński
  3. Mateusz Morawiecki
  4. Donald Tusk
  5. Andrzej Duda
  6. Władysław Kosiniak-Kamysz
  7. Daniel Obajtek
  8. Adam Glapiński
  9. Szymon Hołownia
  10. Iga Świątek

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów