Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Polscy emeryci klepią biedę. Niektórzy muszą przeżyć miesiąc za 100 złotych

Najniższa emerytura razy dwa – tyle netto potrzebowaliby polscy emeryci, żeby przeżyć miesiąc. Na razie jest tak, że większości z nich na przeżycie musi wystarczyć 500 zł.

Co gorsza – rośnie grupa osób, którym musi wystarczyć do 100 zł miesięcznie. Mówienie więc o tzw. godnym życiu na starość, w którym celują politycy PiS, to dla większości seniorów niedościgłe marzenie.  

Obecnie w Polsce najniższa emerytura wynosi 1588,44 zł brutto, co daje 1445,48 zł miesięcznie. Warunkiem jest odpowiedni staż pracy. Kobiety muszą przepracować 20 lat, mężczyźni – 25 lat. Taka jest rzeczywistość. 

Tak wyglądają finanse emerytów i emerytek

Jak sobie radzą z takimi finansami emerytki i emeryci? Jaki pokazuje przeprowadzone już po raz czwarty przez „Fakt” badanie „Jesień życia w Polsce” ­ nie najlepiej. Co to znaczy? 

Aż 68 proc. emerytów, którzy wzięli udział w ankiecie, musi przeżyć miesiąc za 500 zł. Bo tyle im zostaje po opłaceniu rachunków. 

Ale i to nie jest jeszcze pełny obraz kondycji Polaków na emeryturach. W tej grupie co trzecia osoba deklaruje, że jeśli coś im zostaje po opłaceniu rachunków, to jest to nie więcej niż 100 zł miesięcznie.

Co więcej, grupa osób, którym musi wystarczyć 100 zł miesięcznie, urosła w porównaniu do poprzedniego badania. Przed rokiem takich osób było nieco mniej, bo 27,3 proc. 

Zaledwie co 10 emerytowi i emerytce zostaje na życie więcej niż 900 zł miesięcznie. 

 „To oznacza, że trzynastki, czternastki i zyski ze zmian podatkowych, polegających na zwolnieniu z podatku świadczeń do 2500 zł brutto  to w przypadku takich osób pochłonęła drożyzna”  podsumowuje dziennik. 

Chcieliby mieć dużo więcej

Ile powinna wynosić minimalna emerytura? Również o to zapytał seniorów „Fakt”. Ich odpowiedzi nie pozostawiają żadnych wątpliwości: powinna być zdecydowanie wyższa. O ile? Oto odpowiedzi:  

• 7 proc. ankietowanych uważa, że powinno to być co najmniej 2000 zł na rękę, 

• 17,4 proc. – co najmniej 2500 zł,

• 73,5 proc. zadowoliłoby nie mniej niż 3000 zł na rękę.

Na razie polskim emerytom – przypomnijmy raz jeszcze – musi wystarczyć 1588,44 zł. 

Na jaką podwyżkę mogą liczyć emeryci w 2024?

Co prawda w 2024 roku najniższa emerytura – jak wymaga tego ustawa – wzrośnie. Powodem jest wciąż wysoka inflacja. W założeniach budżetowych rząd założył, że waloryzacja emerytur i rent wyniesie 12,4 proc.

Oznacza to, że – jak policzył dziennik – minimalna emerytura wzrośnie do 1783,82 zł brutto. 

Emerycie mogą też liczyć na trzynastki i czternastki

Trzynastka w 2024 r. będzie wynosiła tyle, co nowa emerytura minimalna , czyli 1783,82 zł brutto. O wysokości czternastki zdecyduje rząd. W tym roku było to 2650 zł brutto.

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów