Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Podkarpackie Gminy z wizytą studyjną w Oslo. Czy norweskie innowacje kulturalne można wprowadzić w Polsce?

5 podkarpackich gmin biorących udział w projekcie "Podkarpacka Kultura bez barier" organizowanego przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin przy współpracy z norweskim partnerem Norsensus Mediaforum, odwiedziło stolicę Norwegii, aby zgłębić tajniki norweskiego podejścia do wprowadzanych innowacji kulturalnych w lokalnych społecznościach.
  • Źródło: Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin
Podkarpackie Gminy z wizytą studyjną w Oslo. Czy norweskie innowacje kulturalne można wprowadzić w Polsce?

Źródło: Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin

Jak rozwija się kultura na Podkarpaciu?

Województwo Podkarpackie to obszar bogaty w dziedzictwo kulturowe. Gminy, miasta i wsie zachowują tradycje i obyczaje, które sięgają wieków wstecz. Na tym jednak organizacje społeczne nie poprzestają i chcą rozwijać kulturę oraz wprowadzać innowacje w naszych regionach. Prowadzony przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin wraz z norweską organizacją Norsensus Mediaforum, projekt "Podkarpacka Kultura bez barier" to międzynarodowy inicjatywa, która ma na celu m.in. wsparcie i rozwój przedsiębiorczości lokalnych twórców, artystów, instytucji dziedzictwa kulturowego i ośrodków kultury z 5 podkarpackich gmin. Do projektu zakwalifikowały się gminy: Czarna, Kołaczyce, Narol, Niwiska, Świlcza.

Norweskie inspiracje kulturalne. Jak przebiegała wizyta zespołów gminnych w Oslo?

Wizyta w Oslo była kolejnym etapem projektu, podczas której podzielono się doświadczeniami, najlepszymi praktykami wdrażania innowacyjnych rozwiązań w kulturze oraz nawiązano międzynarodowe kontakty ze środowiskiem kultury norweskiej. Stolica Norwegii, jako jedno z najbardziej rozwiniętych miast na świecie, oferuje wiele inspiracji i pomysłów, które mogą pomóc reprezentantom gmin w rozwoju lokalnych inicjatyw.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Mela Cafe, gdzie zespoły gminne mogły dowiedzieć się więcej jak gastronomia może wpłynąć na rozwój lokalnych projektów (w Norwegii odbywa się popularny koncert Mela Cafe). Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Muncha, które jest domem dla wielu znanych dzieł artysty Edvarda Muncha, w tym słynnego "Krzyku". Wizyta w Muzeum Wikingów dostarczyła nie tylko wiedzy na temat historii wikingów, ale także wskazała, jak bogate dziedzictwo kulturowe może być wykorzystane do promocji turystyki. Podczas wizyty w Departamencie Kultury Urzędu Miasta Oslo, przedstawiciele gmin oraz norwescy przedstawiciele Departamentu Kultury omawiali różnice pomiędzy tworzeniem kultury w Oslo oraz w Podkarpackich gminach. Biblioteka Publiczna w Oslo była kolejnym miejscem publicznym, która nie wyglądała jak “standardowa” biblioteka jaką znamy w Polsce. To miejsce, gdzie można np. uczyć się szyć i spędzać aktywnie czas, nie tylko czytając. Delegacja miała również okazję poznać, jak innowacje mogą zwiększyć atrakcyjność tradycyjnych skansenów, jakim jest Norweskie Muzeum Ludowe "Norsk Folkemuseum".

W trakcie wizyty odbyły się również spotkania z norweskim partnerem Norsensus

Mediaforum oraz ekspertami, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Tematy takie jak innowacje w kulturze, aktywizacja społeczeństwa oraz przedsiębiorczość kulturalna były omawiane w kontekście norweskiego modelu społecznego.

Czego możemy się nauczyć od Norwegów w zakresie kultury?

Myślenie o kulturze i jej znaczeniu w społeczeństwie może się różnić w zależności od kraju i kultury regionu. W kilku punktach można wymienić obserwacje i wiedzę zdobytą podczas wizyty w Oslo:

Sztuka jako tożsamość kulturowa: Twórcy kulturalni, zarówno w przeszłości, jak i współcześnie, przyczyniają się do kształtowania i wyrażania norweskiej tożsamości, historii i tradycji.

Inwestycje w kulturę: Norwegia inwestuje znaczne środki w sektor kultury. Rząd norweski wspiera finansowo instytucje kulturalne, takie jak muzea, teatry, biblioteki, i organizacje artystyczne. To przyczynia się do rozwoju sektora kultury i sztuki.

Edukacja artystyczna: Norwegia oferuje szeroki zakres programów edukacyjnych w dziedzinie kultury i sztuki. Szkoły artystyczne i uniwersytety kształcą przyszłych artystów, aktorów, muzyków i innych twórców.

Tolerancja i różnorodność: Kultura norweska promuje tolerancję, akceptację różnorodności i otwartość na inne kultury. To tworzy społeczeństwo bardziej otwarte na różnice i bardziej przyjazne dla imigrantów i mniejszości.

Sztuka jako narzędzie społeczne: To element, który nie jest popularny w naszej polskiej kulturze. Norwegia wykorzystuje kulturę i sztukę jako narzędzia społeczne do rozwiązywania problemów i budowania więzi społecznych. Sztuka może być używana do tworzenia dialogu, rozwiązywania konfliktów i budowania jedności.

Czy inspiracje i innowacje kulturalne można wprowadzić w polskich gminach?

Wprowadzenie nowych rozwiązań z dnia na dzień nie jest łatwe, ale możliwe! Wspólne obserwacje i dialog mogą stopniowo przenosić się na wprowadzenie nowych elementów kulturalnych w lokalnej społeczności. Co na temat samej wizyty myślą przedstawiciele gminnych zespołów projektowych, którzy doświadczyli kultury w Norwegii?

Arkadiusz Mroczek, Zastępca Burmistrza Gminy Narol: "Program był wspaniale przygotowany i dostosowany do projektu. Szczególnie moje koleżanki, które działają w kulturze (GOK), skorzystały z tego programu i wydaje się, że pewne rzeczy które podpatrzyliśmy tutaj, zostaną także zaimplementowane w naszej społeczności"

Ryszard Kubik, artysta z Gminy Niwiska o wizycie w najnowocześniejszej bibliotece w Oslo Deichman Bjørvika "To jest niesamowite wrażenie, tu jest ta przestrzeń, że nic człowieka nie krępuje. Nie ma żadnych barier. To co zobaczyłem to już mam w głowie małe plany, a jak przyjadę do Polski to sobie poukładam. Podpatruję tutaj pewne elementy, które będę chciał wprowadzić do Polski."

Gminne delegacje z Podkarpacia podkreśliły również rolę międzynarodowej wymiany w budowaniu nowych partnerstw i zacieśnianiu więzi między regionami. Przedstawiciele zespołów z 5 gmin wyrazili swoje zainteresowanie możliwością współpracy i implementacji norweskich rozwiązań w swoich społecznościach. Wizyta studyjna w Oslo była kolejnym krokiem w kierunku tworzenia bardziej aktywnych i wspierających społeczności na Podkarpaciu. Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin kontynuuje swoją misję i jest zdecydowane wykorzystać zdobyte inspiracje do rozwoju lokalnych inicjatyw na Podkarpaciu i w Polsce.

Projekt pod nazwą „Subcarpathian Culture without barriers” korzysta z dofinansowania o wartości 313 842,82 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Łączna wartość projektu wraz z wkładem własnym wynosi 1 685 963,64 PLN.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów