Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Wywiad z Małgorzatą Korbecką, jednym z organizatorów konkursu literacko - fotograficznego

Wywiad z Małgorzatą Korbecką, jednym z organizatorów konkursu literacko - fotograficznego

Źródło: www.lazarus.pl

Dlaczego taki projekt „Ratowani i ratujący okiem wrażliwego artysty” zdecydowała się realizować Fundacja lazarycka, bo przecież głownie jej działalność to płaszczyzna charytatywna?

To się nie wyklucza, ale doskonale łączy. Działalność charytatywna to wspieranie drugiego człowieka. A co robili Ulmowie? Wspierali, pomagali, ratowali. Ten projekt to taki swoisty – artystyczny – hołd dla nich, wobec ich postawy. Fundacja Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy w Polsce łączy w ten sposób działalność pomocową z kulturalną, którą prowadzi szeroko na terenie województwa podkarpackiego, organizując m. in. spotkania „Romans z Literaturą”. 

 

Do kogo jest skierowany ten konkurs?

Konkurs literacki „Ratowani i ratujący okiem wrażliwego artysty” jest kierowany przede wszystkim do osób o zdolnościach artystycznych, szczególnie piszących prozę i poezję. Naszym celem jest ukazanie nie tylko tragedii, która dotknęła rodzinę Ulmów, lecz przede wszystkim piękna ludzkiego altruizmu, który, jak się okazuje, triumfuje nawet w najmroczniejszych chwilach historii. Ludzie ci nie wahali się poświęcić własnego życia, aby uratować inne istnienia, nie zważając na osobiste ryzyko.

Rodzina Ulmów stanowi symbol wszystkich rodzin, które w okresie II wojny światowej ratowały Żydów, ponosząc za to najwyższą cenę, jaką była śmierć z rąk okupantów. Naszym celem jest dotknąć tego tematu, przywołując artystyczną wrażliwość, co pozwoli zrozumieć zarówno tragizm tamtych dni, jak i codzienne życie wyjątkowej rodziny.

Niezwykle istotne jest dotarcie do młodego pokolenia z tematyką ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Dlatego też konkurs ten jest dedykowany zarówno dojrzałym twórcom, jak i tym, którzy poszukują swojej drogi artystycznej, czy też tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z twórczością. Konkursy skierowane są do osób od 16 roku życia.  Naszym celem jest wspieranie artystycznych talentów i zachęcanie do poznawania historii, zwłaszcza historii regionu, w którym żyjemy.

 

Jaki jest termin zgłaszania prac do konkursu?

Zarówno konkurs literacki, jak i fotograficzny przyjmuje zgłoszenia do 30 października 2023 roku. W dniu 21 października 2023 roku planowana jest sesja plenerowa w Markowej, podczas której spotkamy się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej oraz w miejscu związanym z rodziną Ulmów. Te miejsca stanowią przedmiot artystycznego spojrzenia. Jesteśmy niezwykle zaintrygowani pracami, jakie tam powstaną.

 

Czy do tej pory zostały już dostarczone jakieś prace do konkursu literackiego?

Oczywiście, nie możemy ujawnić szczegółów, ale z ogromną radością informujemy, że konkurs zdobył duże uznanie i pierwsze prace zaczynają napływać. Jury będzie miało wiele do ocenienia. Już teraz widzimy, że zgłoszone prace prezentują wysoki poziom literacki.

 

Gdzie można znaleźć więcej informacji na temat konkursu?

Jak wcześniej wspomniano, konkurs literacki i fotograficzny trwa do 30 października 2023 roku. Wszelkie istotne informacje można znaleźć na stronie internetowej www.lazarus.pl w zakładce Projekt Ulmowie. Do końca miesiąca pozostało jeszcze trochę czasu, dlatego zachęcamy do wzięcia udziału.

Dodam jeszcze, że finał konkursu będzie miał miejsce 15 grudnia 2023 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w wydarzeniu pn. „Romans z literaturą”, gdzie laureaci nagrodzonych prac będą mogli wystąpić na scenie Klubu „Turkus”.


 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów