Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Referendum 2023. Nieważne, bo za mało osób zagłosowało

Wszystko wskazuje na to, że referendum ogólnokrajowe okazało się porażką. Nie będzie ponad 50-procentowej frekwencji, żeby wyniki głosowania były wiążące.

Referendum ogólnokrajowe jest wiążące, gdy weźmie w nim udział więcej niż połowa osób uprawnionych do głosowania. Frekwencję w referendum ustala się na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny.

Uprawnionych do głosowania było 7 996 144 osób. Co prawda oficjalne wyniki poznamy we wtorek, ale już teraz można prognozować, że na 4 pytanie referendalne odpowiedziała mniejszość spośród tych, którzy pofatygowali się do urn. 

Przypomnijmy, że każdy głosujący mógł nie pobrać karty referendalnej i ograniczyć się tylko do oddania swojego głosu w wyborach parlamentarnych. 

Wyniki

W poniedziałek przed południem PKW podało dane zebrane w 32,37 proc. obwodów. Wynika z nich, że referendum nie będzie wiążące. 

Frekwencja wyniosła 43,66 proc., czyli była znacznie niższa od wyborczej. W tym przypadku było to (zgodnie z częściowymi danymi PKW) 72,28 proc. (Sejm) i 72,26 proc. (Senat).

Ściana wschodnia

Z przedstawionych danych wynika, że najchętniej na pytania referendalne odpowiadały województwa wschodnie:

• lubelskie – 54,20 proc.,

• podkarpackie – 54,32 proc.,

• podlaskie – 50,66 proc.

Regionu w centrum i na zachodzie kraju zanotowały znacznie niższą frekwencję. Np. w województwach opolskim było to 33,54 proc., w lubuskim 35,11 proc., a w zachodniopomorskim 34,84 procent.

Polacy jednak na „nie”

Gdyby nie było rygoru frekwencyjnego, to wyniki głosowania pokazują, że osoby, które zagłosowały, zrobiły to po myśli partii rządzącej.

Pytanie 1

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Tak – 3,35 proc.

Nie – 96,65 proc.

Pytanie 2

Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Tak – 4,98 proc.

Nie – 95,02 proc.

Pytanie 3

Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Tak – 3,85 proc.

Nie – 96,15 proc.

Pytanie 4

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Tak – 3,05 proc.

Nie – 96,95 proc.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów