Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 10 czerwca 2023 02:26
Reklama

Samolot przed Politechniką Rzeszowską

Samolot przed Politechniką Rzeszowską
LDVQNIxwIeQdlSEVqWFM,ly5a3107-ink
PZL M-20 "Mewa" przez ponad 20 lat służył do szkolenia studentów pilotażu na Politechnice Rzeszowskiej. Teraz będzie atrakcją na kampusie.

Loty PZL M-20 "Mewa"


PZL M-20 „Mewa” to samolot dyspozycyjny, który był produkowany w dawnym WSK PZL Mielec. Pierwszy egzemplarz tego samolotu zbudowano pod koniec 1978 r. z części dostarczonych z USA, natomiast pierwszy lot odbył się 25 lipca 1979 r. Samoloty zostały wycofane z eksploatacji w związku z wykupieniem PZL-Mielec przez firmę Sikorsky Aircraft Corporation.

"Mewa" na Politechnice


Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej dysponował czterema takimi samolotami, a w 1992 r. zakupił symulator lotu oparty na samolocie M-20 „Mewa”. Ze względu na ukończone resursy uczelnia wycofała ostatnią z tych maszyn z eksploatacji w 2013 r. Samolot ostatni lot wykonał 6 grudnia 2008 r. i został wyrejestrowany. W ciągu ponad 20 lat na takich maszynach szkoliło się 397 studentów specjalizacji „pilotaż”.

„Mewa” znajduje się przed budynkiem głównym Politechniki Rzeszowskiej przy al. Powstańców Warszawy, przyciąga wzrok, uatrakcyjniając otoczenie uczelni. To nie pierwszy samolot, który stanął na miasteczku Politechniki Rzeszowskiej. Wcześniej przed budynkiem Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa przez wiele lat można było podziwiać samolot Piper PA-35 Pocono, na którego konstrukcji miał się opierać opracowywany w Mielcu samolot M-19. Samolot przypomina tradycje lotnicze uczelni, która od blisko 45 lat kształci pilotów lotnictwa cywilnego. Do tej pory mury uczelni opuściło 918 absolwentów specjalności „pilotaż”.

 

Oceń

Komentarze
Reklama