Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych startuje już jutro!

W dniach od 12 do 18 lipca 2023 roku odbędzie się XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Tegoroczna edycja festiwalu przyciągnie 20 zespołów z 9 różnych krajów. Wydarzenie jest organizowane przez stowarzyszenie "Wspólnota Polska" we współpracy z Samorządem Województwa Podkarpackiego oraz Gminą Miasto Rzeszów.
Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych startuje już jutro!
Autor: Strona Stowarzyszenie Wspólnota Polska

„Rzeszów nie zamierza oddać palmy pierwszeństwa, jeżeli chodzi o bycie stolicą polonijną świata” 

- podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa i dodał:

Rzeszów stał się centrum wydarzeń światowych. Jesteśmy miastem międzynarodowym, w którym przebywa wiele instytucji międzynarodowych i wielu gości z całego świata. To będzie niezwykła okazja pokazać polski folklor całemu światu” – powiedział prezydent Fijołek.

Niektórzy mówią: pokaż mi jak się bawisz, a powiem ci kim jesteś. Jestem przekonany, że to świętowanie pokaże pewną głębię i szerokość naszej polskiej kultury, która promieniuje na całym świecie

- powiedział prof. Aleksander Bobko, prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Do Rzeszowa zawita 20 zespołów z 10 krajów, co oznacza blisko 600 artystów. Największą liczbę, czyli 8 zespołów, przyleci z Stanów Zjednoczonych, a trzy z Kanady, dwa z Czech oraz po jednym z Australii, Brazylii, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Wielkiej Brytanii. Dodatkowo, zespół z Kijowa na Ukrainie również weźmie udział w festiwalu. W związku z wojną, nie będzie obecności poloniuszy z Białorusi i Rosji.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych (ŚFPZF) odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, zwykle co trzy lata, w pierwszym miesiącu wakacji. Jest to jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie. Ostatnia edycja festiwalu miała miejsce w lipcu 2019 roku, w której wzięło udział 33 zespoły.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie:

Bilety w cenie 50 zł są dostępne w sprzedaży od 1 lipca. Można je nabyć osobiście w Rzeszowskich Piwnicach lub online na stronie: https://estrada.rzeszow.pl/bilety/


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów