Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 10 czerwca 2023 02:01
Reklama

Nowy mobilny aparat RTG w Szpitalu Uniwersyteckim

Nowy mobilny aparat RTG w Szpitalu Uniwersyteckim
Projekt bez tytułu
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina otrzymał mobilny aparat do radiografii. Szpital otrzymał go z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Będzie się on znajdował w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc.

Sprzęt ten pozwala na wykonanie radiotelegrafii przyłóżkowej. Mobilny aparat można przenieść z jednego miejsca na drugie, co pozwoli szybko wykonać badania radiologiczne w różnych miejscach szpitala. Mobilne RTG bardzo dobrze sprawdza się na salach operacyjnych i oddziałach ratunkowych
Badanie RTG najczęściej przeprowadza się w specjalnie przeznaczonych do tego pomieszczeniach

mówi dr n. med. Wojciech Kądziołka, pełnomocnik dyrektora ds. PCChP i dodaje:
Jednak nie zawsze są warunki, aby przetransportować tam osobę diagnozowaną. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystuje się RTG przyłóżkowe, które najlepiej sprawdza się w badaniach radiologicznych płuc czy śródoperacyjnych. Podczas badania RTG, chory pozostaje w swoim łóżku.

Mobilne RTG zostało zaprojektowane w taki sposób, aby badanie radiologiczne zostało wykonane przy łóżku pacjenta, który z różnych przyczyn nie może mieć zrobionego prześwietlenia w Pracowni Radiologicznej. Działa w podobny sposób jak stacjonarne RTG, czyli wiązka promieni rentgenowskich przechodząc przez ciało pacjenta ulega osłabieniu, a detektor rejestruje i różnicuje wybrany obszar i wynik prezentowany jest w czasie rzeczywistym na ekranie monitora. Istnieje też możliwość przesłania obrazu do systemu radiologicznego szpitala i udokumentowanie na płycie CD.
Mamy już tego typu sprzęt w PCChP, tyle tylko że znajduje się w nowej części szpitala
i dzielony jest na kilka oddziałów. W tym momencie trwa remont „łącznika” i przenoszenie urządzenia między budynkami jest niemożliwe. Aparat bardzo ułatwi naszą pracę i sprawi, że warunki leczenia w PCChP będę dużo bardziej komfortowe.

- podsumowuje dr n. med. Wojciech Kądziołka, pełnomocnik dyrektora ds. PCChP

To kolejny tego typu sprzęt w szpitalu. Ostatni do szpitala trafił tomograf komputerowy, aparat cyfrowy RTG, bronchoskop, bronchoskop ultrasonograficzny, mikroskop do obserwacji w świetle odbitym i przechodzącym  z możliwością dołączenia przystawki do fluorescencji, aparat do barwienia preparatóww kierunku gruźlicy, a także zmodernizowane zostały pomieszczenia pracowni diagnostycznych Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. To wszystko w ramach realizowanego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Dodajmy, że to nie pierwszy sprzęt medyczny, który trafił do PCChP. W ramach realizowanego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, szpital kupił m.in.: tomograf komputerowy, aparat cyfrowy RTG, bronchoskop, bronchoskop ultrasonograficzny, mikroskop do obserwacji w świetle odbitym i przechodzącym z możliwością dołączenia przystawki do fluorescencji, aparat do barwienia preparatów w kierunku gruźlicy, a także zmodernizowane zostały pomieszczenia pracowni diagnostycznych Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

Oceń

Komentarze
Reklama