Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Jesienią każdy czwartoklasista otrzyma sprzęt komputerowy do nauki

Jesienią każdy czwartoklasista otrzyma sprzęt komputerowy do nauki
kids-g9c89129d7_1920

Autor: fot. pixabay

370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych otrzyma komputery, które posłużą im do nauki, ale też rozrywkiZakupione komputery zostaną dostarczone bezpośrednio do organów prowadzących szkoły. W tym roku uruchomiony zostanie także przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów.

Wyrównywanie szans dzieci i młodzieży to jeden z fundamentów nowoczesnego społeczeństwa, dla którego wiedza stanowi podstawowy czynnik rozwoju gospodarczego.

- Dzisiaj komputer jest niezbędnym narzędziem, które umożliwia sprawne posługiwanie się nowymi technologiami i przełamywanie barier w dostępie do edukacji. Uczniowie muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby móc sprawnie poruszać się we współczesnym świecie - mówił podczas konferencji Minister Cieszyński.
Program na lata
W tym roku zaczynamy program wieloletni, na który przeznaczymy 760 mln zł. Chcemy kupować laptopy dla każdego rocznika 4-klasistów. Dlaczego 4-klasiści? Jak podkreśla minister Cieszyński, decyzja o tym, żeby rozpocząć rozwój kompetencji cyfrowych akurat u dzieci na tym etapie, była zgodna z rekomendacjami ekspertów.

Uczniowie zaczynają:  • naukę większej liczby przedmiotów, niż w klasach 1-3,

  • zajęcia z informatyki,

  • podstawę programową, w której potrzebne są komputery,

  • rozwijać umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach.


Dodatkowo nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia dla uczniów, którzy będą korzystać z takich samych laptopów, co również wyeliminuje czynnik nierówności. Ten program oznacza także stopniowe odchodzenie od podręczników i zeszytów ćwiczeń w tradycyjnej formie czyli książkowej, w ciężkim, szkolnym plecaku.

- Nowoczesne nauczanie to wykorzystanie nowych technologii, rozwijanie kompetencji cyfrowych, ale też przekazywanie wiedzy w atrakcyjny sposób. Dlatego planujemy również zaopatrzyć w komputery nauczycieli – przetarg na zakup sprzętu zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku - dodał minister Cieszyński.
Laptopy dla uczniów z terenów popegeerowskich
To nie pierwsze rządowe wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych wśród dzieci. W 2022 r. wyposażyliśmy w laptopy, komputery i tablety ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich, czyli z obszarów po zamkniętych państwowych gospodarstwach rolnych (PGR). Przeznaczyliśmy na ten cel blisko 600 mln zł, w ramach konkursu grantowego.

Jego celem była eliminacja ograniczeń w dziedzinie cyfryzacji. Dzieci i wnuki byłych pracowników PGR mają zapewniony równy dostęp do sprzętu komputerowego i internetu. Zakup zrealizowaliśmy ze środków UE. 

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów