Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ankieterzy pukają do mieszkań. Zbierają informacje o komunikacji

Ankieterzy pukają do mieszkań. Zbierają informacje o komunikacji
_BSZ2154
W Rzeszowie i sąsiednich gminach trwają kompleksowe badania ruchu. Jednym z ich elementów są ankiety prowadzone wśród mieszkańców.

Tegoroczne badania są wykonywane dla wszystkich gmin Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. To Boguchwała, Błażowa, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Młp., Hyżne, Krasne, Lubenia, Łańcut, Rzeszów, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn.

Badania pozwolą na poznanie preferencji transportowych mieszkańców


Badania prowadzone przez zespół Politechniki Rzeszowskiej rozpoczęły się jeszcze w październiku. Do tej pory wykonano m.in. pomiar ruchu rowerowego, pieszego i hulajnóg. Mierzono także natężenie ruchu pojazdów i potoków pasażerskich w transporcie autobusowym i kolejowym.

Istotną częścią przedsięwzięcia są badania ankietowe, których celem jest poznanie zachowań komunikacyjnych mieszkańców oraz uzyskanie odpowiedzi dotyczących preferencji transportowych. Jak przekonują naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, jest to jeden z kluczowych elementów całego przedsięwzięcia.

- Zależy nam tym, aby poznać opinie, oczekiwania i zdanie mieszkańców oraz ich nawyki dotyczące podróżowania. Badania ankietowe są prowadzone w domu respondenta oraz telefonicznie. Ankieterzy dysponują legitymacją/upoważnieniem, na którym znajduje się numer telefonu, który pozwala zweryfikować ankietera - mówi dr inż. Mateusz Szarata z Politechniki Rzeszowskiej.

Zebrane dane będą miastu i partnerom z ROF przydatne do realizacji wielu celów. To m.in. budowa i aktualizacja transportowego, symulacyjnego modelu ruchu obejmującego teren całego ROF.

Wyniki pozwolą ocenić również podział zadań przewozowych, pokażą na przykład, ile procent podróży odbywa się transportem indywidualnym, a ile publicznym.

Podziel się
Oceń

Komentarze