Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 10:31
RZESZÓW INFO
Reklama

„Cichy i czysty Rzeszów”. Czarna seria na drogach miasta, rekordzista przekroczył normy o 4,5 raza

Podziel się
Oceń

Policjanci z rzeszowskiej drogówki ponownie ruszyli na ulice w ramach akcji „Cichy i czysty Rzeszów”. Cel był prosty – wyeliminowanie z ruchu pojazdów, które zatruwają powietrze spalinami lub generują ryk silników przekraczający dopuszczalne normy. Bilans działań poraża: niemal co trzeci skontrolowany kierowca stracił dowód rejestracyjny, a policyjne analizatory spalin pokazały drastyczne przekroczenia.
„Cichy i czysty Rzeszów”. Czarna seria na drogach miasta, rekordzista przekroczył normy o 4,5 raza

Źródło: KMP Rzeszów

Walka ze smogiem i hałasem na rzeszowskich ulicach

Problem niesprawnych technicznie samochodów, które emitują do atmosfery kłęby gęstego dymu lub generują uciążliwy hałas, wciąż jest widoczny na drogach stolicy Podkarpacia. Aby skutecznie walczyć z tym zjawiskiem, funkcjonariusze ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie przeprowadzili kolejną edycję ukierunkowanych kontroli.

Podczas wczorajszych działań mundurowi nie polegali wyłącznie na własnej intuicji czy ocenie wizualnej. Do weryfikacji stanu technicznego układów wydechowych wykorzystano specjalistyczny, nowoczesny sprzęt badawczy. W przypadku aut z silnikami diesla były to dymomierze, natomiast w pojazdach benzynowych rzeczywiste parametry spalin poddawano analizie za pomocą zaawansowanych analizatorów.

Rekordowe wyniki kontroli. Trzy pojazdy natychmiast wycofane z ruchu

Podczas akcji policjanci szczegółowo przebadali 11 pojazdów, wśród których znalazło się 10 samochodów oraz jeden motocykl. Choć liczba kontroli może wydawać się nieduża, to ich skuteczność okazała się zatrważająca. Aż trzech kierowców z powodu fatalnego stanu technicznego swoich aut usłyszało kategoryczny zakaz dalszej jazdy.

Wyniki pomiarów zanieczyszczeń w zatrzymanych autach wprawiły w osłupienie nawet doświadczonych funkcjonariuszy:

  • Toyota: norma emisji spalin została w tym przypadku przekroczona ponad dwukrotnie (wskaźnik wyniósł aż 7,05 przy dopuszczalnej normie 3,0).
  • Dostawczy Volkswagen: analizator wykazał niemal trzykrotne przekroczenie dopuszczalnych limitów (wynik 7,05 przy normie wynoszącej 2,5).
  • Osobowy Volkswagen: absolutny i niechlubny rekordzista działań. W tym samochodzie fabryczna norma emisji spalin została przekroczona blisko 4,5-krotnie (urządzenie wskazało 2,71 przy normie zaledwie 0,6).

Koniec jazdy na gapę. Dowody rejestracyjne zatrzymane

Głównym powodem tak fatalnych wyników były poważne usterki układów wydechowych oraz wadliwie przebiegający proces spalania paliwa w jednostkach napędowych. W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami, policjanci podjęli jedyną możliwą decyzję – wszystkim trzem kierowcom zatrzymano dowody rejestracyjne.

Właściciele zanieczyszczających środowisko pojazdów nie mogli kontynuować podróży. Auta trafiły w ręce mechaników, a warunkiem odzyskania dokumentów i powrotu na rzeszowskie drogi będzie całkowite usunięcie usterek. Ponowne dopuszczenie pojazdów do ruchu będzie możliwe dopiero po przejściu rygorystycznego, specjalistycznego badania na stacji kontroli pojazdów, które potwierdzi spełnianie wymaganych norm środowiskowych. Policja zapowiada, że akcja „Cichy i czysty Rzeszów” będzie kontynuowana w przyszłości.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama