Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Prawa człowieka w kontekście biznesu – kolejny wykład z cyklu „Przybij piątkę nauce”

Prawa człowieka w kontekście biznesu – kolejny wykład z cyklu  „Przybij piątkę nauce”
Wejsis Golebiak 900x600
Już w najbliższą środę podczas wykładu w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce” tematykę dotyczącą praw człowieka w kontekście biznesu przedstawi mgr Małgorzata Wejsis-Gołębiak – wieloletni dyplomata a obecnie asystent w Katedrze Nauk Społecznych WSIiZ.

Zagadnienia dotyczące praw człowieka w kontekście biznesu to temat coraz bardziej zyskujący na znaczeniu. Na świecie opracowanych zostało wiele dokumentów dotyczących ochrony i poszanowania praw człowieka. Ich celem jest zdefiniowanie roli i odpowiedzialności rządów, ale także środowisk biznesowych i społeczeństwa obywatelskiego, a ponadto stworzenie nowego podejścia do zagadnień praw człowieka i zapewnienie ram implementacji wypracowanych dokumentów. Polska pozostaje w tym obszarze aktywna, włączając się do działań zarówno na arenie międzynarodowej, jak i na forum krajowym.

-Podczas prelekcji postaram się podać przykłady, jak Unia Europejska i poszczególne państwa podchodzą do tego tematu, jakie działania były, są i będą podejmowane. Przytoczę także kilka przykładów takich działań, które – nie uwzględniając ochrony praw człowieka, a niekiedy także dobrze pojętego interesu podmiotów gospodarczych – okazały się błędem i skutkowały negatywnymi konsekwencjami, nie gwarantowały dostępu do środków zaradczych i możliwości dochodzenia zadośćuczynienia przez poszkodowane osoby i środowiska. Porozmawiamy o dokumentach międzynarodowych i naszych polskich oraz zawartych w nich wybranych zagadnieniach dotyczących np. zasady należytej staranności, raportowania niefinansowego przedsiębiorstw, problematyki tzw. sygnalistów, sposobu definiowania ryzyk i zagrożeń w działalności biznesowej pod kątem ochrony praw człowieka czy tworzenia dokumentów o charakterze katalogu dobrych praktyk – zapowiada tematykę wykładu Małgorzata Wejsis-Gołębiak.

Wykład pt. „Prawa człowieka w kontekście biznesu. Działania społeczności międzynarodowej”, będący częścią projektu „Przybij piątkę nauce”, odbędzie 18 maja 2022 roku o godz. 18:00 na Facebooku WSIiZ oraz na YouTube WSIiZ. W ramach drugiej części spotkania mgr Małgorzata Wejsis-Gołębiak odpowie na pytania internautów.

Tekst i grafika:WSIiZ

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów