Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 26 stycznia 2026 17:49
RZESZÓW INFO
Reklama

Rekordowe 6-godzinne opóźnienie pociągu z Ustki do Przemyśla!

Podziel się
Oceń

Pasażerowie pociągu IC 8313 „SZKUNER” relacji Ustka – Przemyśl Główny doświadczają jednego z największych opóźnień tej zimy. Skład, który wyruszył z Ustki o godzinie 5:52, miał planowo dotrzeć do Przemyśla o 18:01. Aktualne opóźnienie przekracza jednak 361 minut, a według informacji przekazywanych pasażerom, przyjazd nastąpi dopiero około godziny 2:00 w nocy.
Rekordowe 6-godzinne opóźnienie pociągu z Ustki do Przemyśla!

Źródło: PKP Intercity

Przyczyną tak poważnych utrudnień są przede wszystkim ekstremalne warunki atmosferyczne, przed którymi ostrzegał IMGW. W wielu regionach kraju wystąpiły marznące opady deszczu i śniegu, bardzo niskie temperatury oraz oblodzenia sieci trakcyjnej. Problemy te doprowadziły do wstrzymania ruchu pociągów z trakcją elektryczną na kilku kluczowych odcinkach.

Najpoważniejsze utrudnienia odnotowano m.in. na trasach:

  • Kostrzyn – Poznań Główny, gdzie całkowicie wstrzymano ruch pociągów elektrycznych,
  • Leszno – Czempiń, również z powodu złych warunków pogodowych i oblodzenia sieci,
  • Katowice – Katowice Brynów, gdzie dodatkowo doszło do awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym, powodując kolejne opóźnienia sięgające kilkunastu minut.

Do redakcji napisała pani Halina, jedna z pasażerek pociągu IC „SZKUNER”, która wraca z sanatorium. Jak relacjonuje, w podróży jest już od godziny 5:52 rano.

Jadę cały dzień a pewnie przede mną i cała noc w podróży. Według ostatnich informacji na miejscu będę dopiero o drugiej w nocy. Jestem bardzo zaniepokojona, zmęczona i nie wiem, czy ktoś w ogóle panuje nad tą sytuacją – napisała pani Halina w wiadomości do redakcji.

Pasażerowie zwracają uwagę nie tylko na skalę opóźnienia, ale także na wydłużone oczekiwanie na obsługę oraz ograniczony przepływ informacji. Przewoźnik przeprasza za utrudnienia i apeluje do podróżnych o bieżące sprawdzanie komunikatów oraz rozkładów jazdy.

Screen z portalpasazera

Sytuacja pokazuje, jak poważny wpływ na funkcjonowanie kolei mają zimowe warunki pogodowe oraz jak dotkliwe konsekwencje mogą one mieć dla pasażerów odbywających dalekobieżne podróże.

Stanowisko PKP Polskich Linii Kolejowych SA

PKP Polskie Linie Kolejowe SA informują, że przyczyną poważnych utrudnień w ruchu pociągów w zachodniej Polsce są trudne warunki zimowe, w szczególności oblodzenie sieci trakcyjnej oraz rozjazdów, czyli elementów infrastruktury umożliwiających zmianę toru.

Jak przekazują służby techniczne, ekipy PLK SA nieustannie pracują nad przywróceniem rozkładowych przejazdów pociągów, a sytuacja na części linii stopniowo się stabilizuje. W województwie wielkopolskim przejezdne są już m.in. linie kolejowe Poznań – Wrocław oraz Września – Jarocin, a także poprawia się sytuacja na trasie Poznań – Zbąszynek.

W województwie lubuskim możliwe są przejazdy liniami Rzepin – Zbąszynek oraz Sulechów – Czerwieńsk, natomiast w województwie zachodniopomorskim wznowiono ruch pociągów trakcją elektryczną po jednym torze na odcinkach Krzyż – Choszczno oraz Gryfino – Szczecin.

Jednocześnie PKP PLK SA informują, że na wybranych trasach, m.in. od Choszczna oraz od Runowa Pomorskiego do Szczecina Głównego, pociągi są przeciągane przy pomocy lokomotyw spalinowych. Również na innych liniach dotkniętych oblodzeniem kursują pociągi regionalne o napędzie spalinowym.

Nadal wstrzymany pozostaje ruch pociągów trakcją elektryczną na liniach:

  • Kostrzyn – Gryfino
  • Choszczno – Szczecin Dąbie
  • Świnoujście – Szczecin Dąbie
  • Białogard – Kołobrzeg
  • Runowo Pomorskie – Stargard

PKP PLK SA podkreślają, że w celu ograniczenia skutków kryzysu wykorzystywane są pociągi sieciowe oraz lokomotywy osłonowe, a bieżące informacje przekazywane są podróżnym na peronach oraz za pośrednictwem Portalu Pasażera.

Podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby jak najszybciej przywrócić rozkładową organizację ruchu – za pośrednictwem mediów społecznościowych informuje zarządca infrastruktury, przepraszając pasażerów za utrudnienia.
 

Źródło: portalpasazera.pl

Napisz komentarz

Komentarze