Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 16 lipca 2025 19:56
WAŻNE
Reklama

Przed nami szósta edycja Podkarpackiego Szlaku Filmowego

Podziel się
Oceń

W weekend 9-10 sierpnia zaplanowano bogaty program, który wypełnią plenerowe projekcje filmowe, spotkania z twórcami, spacery śladem filmowych bohaterów, koncert oraz atrakcje w klimacie serialu „1670”.
Przed nami szósta edycja Podkarpackiego Szlaku Filmowego
Kadr z filmu "Wołyń".

Autor: Krzysztof Wiktor

Źródło: Podkarpacki Szlak Filmowy

Malowniczy skansen w Kolbuszowej, z jego unikalnym klimatem starych chat i autentyczną atmosferą polskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku, stał się prawdziwym magnesem dla filmowców. To właśnie tutaj powstały tak znaczące produkcje jak głośny serial Netfliksa „1670”, a także uznane polskie filmy, w tym „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego i „Kos” Pawła Maślony. Nic więc dziwnego, że Kolbuszowa stanie się szóstym punktem na mapie Podkarpackiego Szlaku Filmowego, a jego otwarcie zapowiada się niezwykle widowiskowo.

Na weekend 9-10 sierpnia zaplanowano bogaty program, który wypełnią plenerowe projekcje filmowe, spotkania z twórcami, spacery śladem filmowych bohaterów, koncert oraz atrakcje w klimacie serialu „1670”. Wszystko to osadzone zostanie w autentycznej przestrzeni dawnej wsi, która tak bardzo urzekła twórców kinowych i telewizyjnych.

Dzień z serialem „1670”

Sobota (9 sierpnia) będzie w całości poświęcona fenomenowi serialu „1670”. Uczestnicy wydarzenia przeniosą się do serialowej Adamczychy, gdzie będą mogli doświadczyć życia rodem z XVII wieku. W programie znalazły się gry i zabawy inspirowane epoką, takie jak bieg chłopa pańszczyźnianego czy konkurs na najgorszego jeźdźca. Nie zabraknie również warsztatów tradycyjnego rzemiosła, od nauki pisania gęsim piórem po kowalstwo.

Dla fanów serialu przygotowano maraton pierwszego sezonu „1670” oraz wyjątkowe spotkanie z twórcami. Gośćmi będą: Jan Kwieciński – producent, Mirosław Koncewicz – scenograf, Marcin Ksobiech – kierownik produkcji oraz Marcin Michalski – kierownik produkcji ds. obiektów, który współtworzył świat Adamczychy w kolbuszowskim skansenie. Opowiedzą oni o procesie powstawania serialowej wsi – "od koncepcji po dowożenie błota na plan" – jak czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

W ciągu dnia odbędą się również dwa spacery po Adamczysze, czyli części skansenu, zaadaptowanej na plan zdjęciowy. Spacerom towarzyszyć będzie specjalnie opracowana mapa-spacerownik oraz wyjątkowy przewodnik – wspomniany Marcin Michalski. Wieczorem uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o serialu w quizie z nagrodami od Netfliksa, posłuchać koncertu zespołu Wowakin, który wykona swoje utwory znane z „1670”, a na zakończenie bawić się podczas potańcówki w wiejskim stylu z kapelą Łola. Partnerem tej wyjątkowej soboty jest Netflix.

Niedziela z wielkim polskim kinem historycznym

Niedziela (10 sierpnia) to dzień dedykowany polskiemu kinu historycznemu, zarówno dokumentalnemu, jak i fabularnemu. Widzowie zobaczą projekcje krótkometrażowych dokumentów o Galicji i Kolbuszowej, a także pokaz dokumentu „Pol-in. Okruchy pamięci” Jolanty Dylewskiej połączony ze spotkaniem z regionalistą.

Na dużym ekranie zaprezentowane zostaną także dwa głośne tytuły: „Kos” w reżyserii Pawła Maślony oraz „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami. O „Kosie” opowiedzą Bartosz Bielenia – aktor, oraz Michał Zieliński – scenarzysta. Wspomnienia z pracy na planie „Wołynia” przywołają sam reżyser Wojciech Smarzowski oraz Marek Zawierucha – scenograf. Przez cały dzień organizowane będą również filmowe spacery z przewodnikiem po skansenie.

Atrakcje dodatkowe i praktyczne Informacje

Przez cały weekend działać będzie strefa relaksu nad stawem oraz przystań z możliwością rejsu galarem flisackim. Dla wygody uczestników, pomiędzy kolbuszowskim dworcem kolejowym a skansenem kursować będzie bezpłatny autobus. Wstęp na teren skansenu w dniach 9-10 sierpnia będzie bezpłatny od godziny 13:00, a wszystkie wydarzenia będą otwarte dla publiczności.

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie https://filmowepodkarpacie.pl/pl/o-szlaku-2/614-psfkolbuszowa. Zachęcamy do śledzenia strony Podkarpackiego Szlaku Filmowego na Facebooku (https://www.facebook.com/filmowepodkarpacie), aby być na bieżąco ze szczegółami.

Organizatorem wydarzenia jest Podkarpacka Komisja Filmowa i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Współorganizatorami są Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i Miasto Kolbuszowa, a partnerem wydarzenia jest Netflix. Projekt został dofinansowany ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego oraz ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów