Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Matura 2024. Poznaliśmy już wyniki. Co zrobić, jak nie zdałeś egzaminu?

Dziś rano (9 lipca) zostały podane wyniki matur. Osoby, które nie zdały, mają szansę na szybka poprawkę. Ale nie wszystkie.
Matura 2024. Poznaliśmy już wyniki. Co zrobić, jak nie zdałeś egzaminu?

Autor: Canva

Majowo-czerwcowy maraton maturalny już za młodymi ludźmi. Teraz nie zostało nic innego, jak poznać wyniki tego wielkiego sprawdzianu. 

We wtorek 9 lipca o godz. 8.30 Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wyniki matury 2024. 

Matura – poprawka

Nie każdy jednak zdaje  egzamin – taka jest smutna prawda. Nie należy się jednak załamywać, bo w grę wchodzi jeszcze poprawka. Komu się nie udało, może ponownie zdawać 20 sierpnia (wtorek) o godz. 9 (część pisemna) i 21 sierpnia (środa) – to część ustna z przedmiotów: język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne.

Do poprawki nie może jednak podejść każdy, komu nie udało się zdać matury. Jest to zarezerwowane wyłącznie dla osób, które nie przeszły tylko jednej części egzaminu.

Albo za rok

Do sierpniowych egzaminów poprawkowych nie zostanie dopuszczony uczeń, który nie zdał więcej niż jednego egzaminu obowiązkowego. Jednak nie oznacza to, że dla takiego ucznia droga jest już zamknięta. Pozostaje mu jeszcze zdawanie matury za rok.

Poprawki nie może zdawać też osoba, której egzamin został unieważniony.

Odwołanie od decyzji oceniającego maturę

Jeżeli ktoś śledził wydarzenia wokół ubiegłorocznych matur, to pamięta, że było pewne zamieszanie. Zdający zgłaszali błędy w ocenianiu ich prac. Okazywało się, że oceniający potrafili przyznać mniej punktów niż należało. Były też przypadki prostych pomyłek, przez które ktoś uzyskał zamiast np. 73 punktów tylko 37.

Także i w tym roku, jeżeli ktoś uważa, że powinien otrzymać więcej punktów, może się od wyników matury odwołać.

Najpierw Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej trzeba zgłosić chęć obejrzenia swojej pracy. OKE wyznacza na to termin i godzinę. Często młody człowiek musi pojechać do innego miasta, bo np. OKE dla Lublina ma siedzibę w Krakowie.

Kiedy dostrzeże się błędy w ocenie, są 2 dni robocze na złożenie wniosku o ponowne sprawdzenie pracy. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie ze wskazaniem, które punkty wydają się maturzyście wątpliwe.

OKE udziela finalnej odpowiedzi w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. I wówczas, kiedy procedura jest skuteczna, wydaje nowe świadectwo lub aneks do już istniejącego.

Egzamin ósmoklasisty. Jak wypadł?

Kilka dni temu poznaliśmy również wyniki egzaminu ósmoklasisty. Wypadł dosyć kiepsko. Co trzeci uczeń nie dostał na egzaminie z matematyki nawet 30 proc. 

Średni wynik z języka polskiego to 61 proc. możliwych punktów, z matematyki – 52, a z angielskiego 66 proc.


Podziel się
Oceń

Komentarze