Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Błogosławiona Rodzina Ulmów - Patronami Województwa Podkarpackiego [FOTO]

Dzisiaj tj. 7 lipca podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego w Muzeum - Zamku w Łańcucie radni wojewódzcy przyjęli Błogosławioną Rodzinę Ulmów za Patronów naszego województwa.
Błogosławiona Rodzina Ulmów - Patronami Województwa Podkarpackiego [FOTO]

Autor: Jerzy Zygadło, PUW w Rzeszowie

W niedzielnej uroczystości brały władze władze Podkarpacia, parlamentarzyści PiS, duchowni, kierownictwo IPN, a także Paweł Włodarczyk, Konsul Honorowy Republiki Chorwackiej w Krakowie oraz przedstawiciele podkarpackich stowarzyszeń i organizacji.

- Dzień uroczystego ustanowienia Rodziny Ulmów patronami Województwa Podkarpackiego jest zwieńczeniem prowadzonych od lat działań samorządu województwa, na rzecz przywracania pamięci o tych bohaterskich ludziach. Myślę, że nie jest to ostanie takie działanie w tym zakresie – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

- Podczas II wojny światowej śmierć była codziennością, a walka o przeżycie była koniecznością. Postawa Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy bohatersko nieśli pomoc, pomimo grożącej im za to śmierci podjęli ryzyko i udzielili schronienia swoim żydowskim sąsiadom. Pomoc ta była dla nich chrześcijańską powinnością i za to zostali rozstrzelani przez niemieckich żandarmów - powiedziała wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Warto podkreślić, że Ulmowie zostali ogłoszeni patronami w jubileuszowym roku 25-lecia samorządu Województwa Podkarpackiego. Inicjatywa ustanowienia Rodziny Ulmów Patronami Województwa Podkarpackiego została zgłoszona przez organizacje katolickie z archidiecezji przemyskiej oraz diecezji rzeszowskiej, tarnowskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

fot. Jerzy Zygadło/PUW Rzeszów


Podziel się
Oceń

Komentarze