Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Place zabaw się zmienią. Mają być większe, lepiej urządzone i bardziej zielone

Stawiasz blok, obok urządzasz plac zabaw. Nie taki, żeby sobie był, ale spełniający określone normy. Niebawem wejdą w życie przepisy, które to uporządkują.
Place zabaw się zmienią. Mają być większe, lepiej urządzone i bardziej zielone

Autor: can

Uregulują one m.in. kwestie budowy i organizacji placów zabaw. Znowelizowane przepisy zaczną obowiązywać w połowie wakacji 1 sierpnia 2024 r. 

Co się zmieni?

Od początku sierpnia inwestor stawiający jeden wielorodzinny budynek mieszkalny, w którym jest więcej niż 20 mieszkań, będzie musiał zbudować również plac zabaw dla dzieci.

Taki sam obowiązek będzie spoczywał na inwestorze wznoszącym zespół wielorodzinnych budynków mieszkalnych, w którym liczba mieszkań przekracza 20. 

W myśl przepisów co najmniej 30 proc. powierzchni placu zabaw dla dzieci będzie musiała znajdować się na terenie biologicznie czynnym. Wyjaśnijmy od razu, co to jest.

Otóż teren biologicznie czynny to część działki, na której rosną drzewa, krzewy, trawniki i inne rośliny. Zalicza się do niego również wody powierzchniową usytuowane.

Znowelizowane rozporządzenie określa także wymogi techniczne przyszłego placu zabaw i jego usytuowanie, w tym m.in.: 

  • położenie, 
  • nasłonecznienie, 
  • ogrodzenie, 
  • minimalną powierzchnię i jej jakość, 
  • wyposażenie.

I jeszcze jeden bardzo ważny zapis: plac zabaw będzie musiał być przystosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Co na to inwestorzy?

Zapytał ich o to portal Rynek Pierwotny.

Nowe przepisy – ocenia Małgorzata Ostrowska z J.W. Construction – zwiększą wymagania dotyczące bezpieczeństwa urządzeń.

– Deweloperzy będą musieli zwracać większą uwagę na jakość używanych materiałów i lepsze planowanie przestrzeni, żeby były one bardziej funkcjonalne i przyjazne użytkownikom – wylicza. 

Jej zdaniem te zmiany wprowadzą większą innowacyjność w projektowaniu placów zabaw, co przyczyni się do tworzenia bardziej interaktywnych i angażujących miejsc do zabawy i rekreacji..

Wprowadzane zmiany, m.in. powiązanie placów zabaw i z liczbą mieszkań w realizowanej inwestycji, równie dobrze ocenia Tomasz Wilczek z Acciona w Polsce 

– Ujednolici to projekty deweloperskie i zapobiegnie zbyt elastycznym interpretacjom obecnych przepisów technicznych dotyczących budynków i ich usytuowania, które są skrajnie niekorzystne dla przyszłych mieszkańców osiedli – podkreśla.

Dzięki temu przyszłe place zabaw – jak mówi – będą większe, przestronniejsze i bardziej zielone,  z mniejszą ilością sztucznej nawierzchni.

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów