Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala w Rzeszowie

Do dwóch szpitali rzeszowskich trafiło dziesięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda. Są to Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej i Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA. Łóżka będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoim dziecku przez cały czas jego hospitalizacji. Darowiznę sfinansował Mieczysław Gaweł, franczyzobiorca McDonald’s Polska. W sumie Fundacja przekazała już 1416 łóżek do 96 szpitali w całej Polsce.
Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala w Rzeszowie

Źródło: Marcin Węc | Manager ds. Rozwoju

To nie tylko odpowiedź na najbardziej przyziemną potrzebę, jak własny kąt do spania w czasie pobytu w szpitalu z dzieckiem. Łóżka od Fundacji Ronalda McDonalda są przede wszystkim wielofunkcyjne i kompaktowe. Dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia służą jako fotel idealny do przytulania, wspólnego oglądania bajek i czytania książeczek. Wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w ciasnych nieraz salach szpitalnych, które muszą służyć za salon, sypialnię i jadalnię w jednym. Dzięki temu rodzic może być blisko pochłoniętego leczeniem dziecka i zadbać o swoją własną regenerację w godnych warunkach.

Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Wspólnie z donatorami wspierającymi naszą misję „Aby rodzina mogła być razem” nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka–pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Fundacja Ronalda McDonalda zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych – zaznacza Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Liczba przekazywanych łóżek dla rodziców zależy od donatorów, Przyjaciół Fundacji, rodziców 
i zaangażowanych społeczników. Wśród nich są licencjobiorcy McDonald’s, którzy w ramach programu „Złoty Sąsiad” wspierają lokalne społeczności w całej Polsce. W ubiegłym roku połączyli siły i razem podarowali ponad 250 łóżek dla rodziców szpitalom i oddziałom pediatrycznym w 34 miastach w całej Polsce. W tym roku łączą siły ponownie i podarują ponad 315 łóżek dla rodziców ponad 50 szpitalom. W ramach akcji dziesięć łóżek dla dwóch rzeszowskich szpitali sfinansował Mieczysław Gaweł, franczyzobiorca McDonald’s Polska, wspierający Fundację Ronalda McDonalda. Po pięć łóżek otrzymały Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej i Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA. Dla pierwszej z lecznic to kolejna taka darowizna przekazana przez Fundację. W grudniu ub. roku trafiło tam dziesięć łóżek dla rodziców.

Nie ma na świecie nic ważniejszego niż rodzina. Dzieci, na każdym etapie rozwoju, potrzebują mamy i taty blisko, by czuć się bezpiecznie. Tym bardziej w szpitalu, w nieznanym sobie środowisku, które dopiero muszą oswoić. Dzięki Fundacji Ronalda McDonalda rodzice mają szansę być ze swoimi dziećmi możliwie najbliżej i wspierać je całą dobę – podkreśla Mieczysław Gaweł, franczyzobiorca McDonald’s Polska.

Serdecznie dziękujemy Fundacji Ronalda McDonalda za wsparcie naszego szpitala w postaci 5 łóżek dla rodziców dzieci z klinik pediatrycznych. Przekazanie łóżek stanowi odpowiedź na zaspokojenie fundamentalnej potrzeby, jaką jest wygodne miejsce do spania rodzica podczas pobytu w szpitalu 
z dzieckiem, to nieocenione wsparcie. Ta hojna i szczodra inicjatywa to znak solidarności 
z najmniejszym pacjentem – mówi Barbara Rogowska Dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Jest mi niezmiernie miło, że mogę dzisiaj podziękować Fundacji Ronalda McDonalda za doposażenie naszego oddziału Pediatrii w łóżka dla rodziców i opiekunów dzieci hospitalizowanych w naszym szpitalu. Dzięki łóżkom rodzice będą mogli być blisko dzieci w szpitalu, odpocząć w komfortowych warunkach i nabrać sił do wspólnej walki z chorobą – dodaje lek. Beata Dudek, specjalista chorób dziecięcych ze Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA. 

Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.

 

O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną 
w 62 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem 
w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze. 

Domy Ronalda McDonalda, czyli najważniejsze programy Fundacji to komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek. 

Program „Łóżka dla Rodziców” to praktyczny wymiar idei znanej jako opieka skoncentrowana na całej rodzinie dziecka (Family-Centered Care). Dopełnia on działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny 
z dzieckiem w szpitalu. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, które służą dzieciom i rodzinom.

Program „NIE nowotworom u dzieci" skupia się wokół kolejnego kluczowego obszaru działań Fundacji, jakim jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o tej samej nazwie, realizowany na pokładzie mobilnego Ambulansu medycznego. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu. 

Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland 
i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.

Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć dwadzieścia pięć rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci bezpłatnie, zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa z dzieckiem-pacjentem. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, zieleń. Wspólne dbanie o Domy pozwala rodzinom odzyskać poczucie normalności. Krakowski Dom w ciągu ponad ośmiu lat swojej działalności przyjął 727 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodzinny w Domu 
w Warszawie trwał 575 dni. Atmosfera Domów sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami. 

Trwają obecnie prace nad budową trzeciego Domu Ronalda McDonalda przy Centrum Zdrowia Dziecka 
w warszawskim Międzylesiu. 

Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na LinkedInieFacebookuInstagramieYoutubie. Wszystkie programy Fundacji pomagają bezpłatnie.

Ronald McDonald House Charities (RMHC), nasza organizacja partnerska, od której wszystko się zaczęło, ma już 50 lat! Została założona w 1974 r. w Filadelfii.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów