Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Zamiast wyrzucać używaną odzież na śmietnik, oddaj ją do sklepu. Zapłacą ci za to

Zasada jest prosta: przynosisz i oddajesz używaną odzież, w zamian dostajesz pieniądze w formie bonu. Potem płacisz nim za zakupy. Pierwsza edycja była sukcesem.
Zamiast wyrzucać używaną odzież na śmietnik, oddaj ją do sklepu. Zapłacą ci za to

Autor: iStock

Stoi za tym – jak podaje Wp.pl – duża sieć sklepów, która zachęca swoich klientów do udziału w tej proekologicznej akcji.

Organizatorzy zebrali 4 tony

Jej pierwsza edycja odbyła się jesienią ubiegłego roku. Trwała 2 tygodnie. Akcję zorganizowały Carrefour Polska z Ubraniami Do Oddania. 

Udało się wtedy zebrać – podsumowała sieć – 4 tony ubrań. Przekładając to na ekologiczny konkret – dzięki temu udało się zaoszczędzić 23,5 mln litrów wody i ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 48 ton.

Klientom podoba się ta akcja

Teraz ruszyła druga edycja tej akcji. Potrwa do 30 kwietnia. Klienci Carrefoura mogą w tym czasie przynosić do wyznaczonych hipermarketów używane, ale nadające się do użytku ubrania, buty akcesoria. 

We wskazanych placówkach przy Punktach Obsługi Klienta zostały ustawione pojemniki, do których można wrzucać przyniesione rzeczy. Za każde 10 sztuk otrzymuje się 10-złotowy e-kupon do wydania w sklepach Carrefoura

Dodatkowo Carrefour za każdy kilogram zebranych ubrań przekaże Fundacji „Las na zawsze” złotówkę.

Akcja marki Ubrania do Oddania spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem naszych klientów, którzy sami o nią dopytują – wirtualnemedia.pl cytują Sylwestra Mroczka z Carrefour Polska. – Jesteśmy przekonani, że każdy ma wpływ na przyszłość naszej planety.

Dodajmy jeszcze, że zbiórki używanej odzieży organizują także inne organizacje charytatywne, m.in. Caritas i PCK.

Porażająca statystyka

Produkcja odzieży nie jest przyjazna środowisku. Według serwisu rownosc.eu – odpowiada ona za 10 proc. światowej emisji CO2 i wymaga zużycia dużej ilości wody. 

Na każdą tonę wyprodukowanej odzieży przypada jej ok. 200 ton. 

Produkcja tekstyliów odpowiada za ok. 20 proc. globalnego zanieczyszczenia czystej wody z powodu farbowania i wykańczania produktów. 

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. pół miliona ton mikrowłókien uwalnianych w trakcie prania syntetyków.

Co roku powstaje 92 mln ton odpadów tekstylnych. 

Na świecie w ciągu roku produkuje się 100 mld ton odzieży, a 92 mln ton trafia na wysypisko. To tak jakby co sekundę jedna ciężarówka pełna tekstyliów lądowała na śmietnisku.

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów