Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

2,4 miliona wniosków o 800+ wpłynęło do ZUS, w tym z województwa podkarpackiego ponad 120 tysięcy

Do Zakład Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 2,4 mln wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Dokumenty składane są elektronicznie, stąd też można je przekazywać w weekendy i święta, a także po godzinach pracy urzędu. Ważne, by zrobić to do końca kwietnia. Dzięki temu zagwarantowana jest ciągłość wypłaty świadczenia, czyli pieniądze trafią do zainteresowanych do 30 czerwca.
2,4 miliona wniosków o 800+ wpłynęło do ZUS, w tym z województwa podkarpackiego ponad 120 tysięcy

Źródło: Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 800 plus na nowy okres, który rozpocznie się 1 czerwca br. i potrwa do 31 maja 2025 r. Wnioski są składane elektronicznie, stąd też wpływają do ZUS codziennie, niezależnie od godzin pracy urzędu. W województwie podkarpackim do 7 marca złożono ponad 120 tysięcy wniosków.  Najwięcej w Rzeszowie – 13,6 tys., powiecie rzeszowskim – 10,7 tys., mieleckim – 8,2 tys., dębickim - 7,7 tys., jarosławskim – 6,6 tys., krośnieńskim – 5,8 tys. – informuje Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Świadczenie wychowawcze „Rodzina 800+” przysługuje niezależnie od osiąganych dochodów, na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Prawo do świadczenia mają nie tylko rodzice dziecka, ale również opiekunowie faktyczni, opiekunowie prawni, rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, czy dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. 

Aplikacja mZUS ułatwia składanie wniosku

- Już kolejny rok mija, gdy rodzice wnioski o świadczenie wychowawcze mogą składać za pośrednictwem bezpłatnej, oficjalnej aplikacji mobilnej mZUS. Przyspiesza i ułatwia elektroniczne wypełnianie dokumentów. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem – mówi Wojciech Dyląg. 

W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane oraz terminy zrealizowanych wypłat. Nie tylko aplikacja mZUS służy do składania wniosków. Rodzice mają możliwość skorzystania także z innych kanałów przesyłania wniosków, czyli za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia czy bankowości elektronicznej większości polskich banków.

Wniosek do końca kwietnia, wypłata w czerwcu

Jeśli rodzic chce kontynuować wypłatę świadczenia bez żadnej przerwy w przelewach od ZUS, to wniosek na nowy okres świadczeniowy, czyli ten rozpoczynający się od 1 czerwca, musi złożyć do końca kwietnia br.  - Jeśli formularz będzie prawidłowo wypełniony i złożony do 30 kwietnia, to ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca. Dzięki temu rodzic czy opiekun nie będzie miał „pustych” miesięcy, a przelew z ZUS na nowy okres świadczeniowy na konto rodzica czy opiekuna będzie zrealizowani już w czerwcu – dodaje rzecznik.

Zmieniasz rachunek bankowy, złóż nowy wniosek 

Rodzic, który chce, aby ZUS wypłacał świadczenie na inny numer rachunku bankowego, musi złożyć nowy wniosek o 800+. We wniosku należy podać wszystkie niezbędne dane oraz nowy numer konta. Wówczas ZUS zmieni dane do wypłaty, a o zmianie rachunku bankowego poinformuje klienta na jego profilu  PUE ZUS.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów