Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Dzień Kobiet 2024 – jak świętować ten wyjątkowy dzień?

Dzień Kobiet obchodzony jest przez kobiety z całego świata. Miliony Pań dostaje upominki, organizowane są różnego rodzaju wydarzenia czy zniżki w sklepach właśnie z okazji tego dnia. Gdzie więc w Rzeszowie warto obchodzić Dzień Kobiet? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się tego.
Dzień Kobiet 2024 – jak świętować ten wyjątkowy dzień?

Źródło: istockphoto.com

Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiony został w 1910 roku, kiedy to Międzynarodówka Socjalistyczna na konferencji w Kopenhadze postanowiła uczynić datę 19 marca dniem wszystkich kobiet. Dzień ten został ustanowiony w celu rozpowszechniania szeroko rozumianych praw kobiet oraz aby budować społeczne wsparcie dla powszechnych praw wyborczych kobiet. W dniu 19 marca 1911 roku Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech oraz Szwajcarii. Manifestowano wtedy przede wszystkim tego, aby kobiety mogły obejmować stanowiska publiczne oraz aby ich nie dyskryminowano w miejscach, gdzie pracują. Data 8 marca zaś, wywodzi się ponoć od rosyjskiego strajku kobiet, który miał miejsce w 1913 oraz w 1917 roku. Strajki odbyły się pomimo zakazu władz. Do Polski Dzień Kobiet przywędrował dopiero po II wojnie światowej. Prawdziwy jego rozkwit zaobserwować zaś było można w czasach PRL-u. W szkołach czy zakładach pracy tego dnia nie można było przegapić. Panie dostawały głównie to, co było im najbardziej potrzebne. Do tych rzeczy zaliczały się m.in. takie dobra materialne jak ubrania, przybory toaletowe czy kawa. 

 

Pomysły na świętowanie Dnia Kobiet 

W Rzeszowie z okazji Dnia Kobiet jest zorganizowanych kilka inicjatyw, z których Panie mogą skorzystać. Oto kilka z nich:

  • Koncert Bartka Grzanka wraz z zespołem – odbędzie się on dziś (8 marca), o godzinie 20.00 w Rzeszowskich Piwnicach. Koncert ten będzie promować najnowszą płytę artysty pt. „Grzanek”. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Na ten koncert warto wybrać się, jeżeli gustuje się w takich gatunkach muzycznych jak: country, rock czy soul. Jeśli chodzi o samego artystę zaś to zadebiutował on w 1998 roku jako gitarzysta w zespole country – Colorado Band. Był nominowany, wraz z zespołem, do nagrody Fryderyki w dwóch kategoriach, za płytę „Testosterone”. W 2015 roku ukazał się jego pierwszy album solowy pt. „Duch”, w 2023 roku zaś pojawiła się kolejna płyta artysty pt. „Grzanek”.
  • Dzień Kobiet w Kinie Zorza – kino Zorza z okazji Dnia Kobiet zaprasza na pokaz filmu „Test na teściów”. Zagrany on będzie w ramach tzw. „Babskiego Wieczoru.” Początek o godzinie 19:00. Koszt biletów wynosi 20 zł. Przed seansem zaś, jak informują organizatorzy, zarówno w holu, jak i w sali kinowej dla wszystkich kobiet będą czekać niespodzianki. 
  • Dzień Kobiet w Pijalni Czekolady M. Pelczar – Pijalnia Czekolady zaprasza na słodki Dzień Kobiet! Dziś każda Pani, która odwiedzi Pijalnię Czekolady, do każdego zamówienia dostanie truflę gratis. Ponadto od godziny 18:00 – 20:00 będzie można skorzystać z rabatu -20% na drinki z czekoladą. Odbędzie się także degustacja czekolad tabliczkowych oraz mini warsztaty czekoladowe, gdzie będzie można ozdobić tabliczkę czekolady + czekoladowego lizaka - koszt 30 zł od osoby, lub czekoladowego serca – koszt 25 zł od osoby. Wszystkich atrakcji będzie można zakosztować w godzinach od 10:00 – 21:00 w Millenium Hall w Rzeszowie. 

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów