Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

1,5% podatku dla organizacji pożytku publicznego

Każda osoba, która płaci podatek dochodowy może przekazać 1,5% jego wartości na rzecz organizacji pożytku publicznego, czyli organizacji zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym. To prawo, nie obowiązek. Warto jednak podkreślić, że jeśli zostawisz puste pola formularza PIT i nie przekażesz 1,5% podatku żadnej organizacji, środki te wrócą do budżetu państwa i zostaną inaczej wykorzystane.
1,5% podatku dla organizacji pożytku publicznego

Źródło: Anna Kisała

Organizacje zbierają środki na pomoc potrzebującym – opłacanie kosztownego leczenia czy rehabilitacji, pomoc zwierzętom, projekty społeczne, wsparcie dla ofiar oraz pomoc humanitarną na całym świecie.

1,5% podatku może przekazać każda osoba fizyczna, odprowadzająca podatek dochodowy, w tym emeryci i renciści. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać numer KRS wybranej OPP oraz kwotę do przekazania. Pamiętaj, że kwota nie może być większa niż 1,5% Twojego podatku należnego. Więcej informacji o tym procesie znajdziesz na stronie podatki.gov.pl, a wykaz OPP na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

PIT można rozliczyć od 15 lutego do 30 kwietnia 2024. Pamiętaj, im wcześniej to zrobisz, tym szybciej Twoje środki trafią do organizacji pożytku publicznego.

Firma również może przekazać 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jednoosobowe działalności gospodarcze, korzystające z 19% stawki podatku, także mają możliwość przekazania tego procentu na cele społeczne. Natomiast spółki i przedsiębiorstwa państwowe nie są uprawnione do przekazywania 1,5% podatku OPP.

Przekazanie 1,5% podatku podczas rozliczania PIT to Twój wybór. To Ty wskazujesz, którą organizację pożytku publicznego chcesz wesprzeć. Jest to możliwość przeznaczenia części należnego podatku na konkretny cel społeczny. To inicjatywa, która daje Ci wpływ na to, jak chciałbyś, aby Państwo wykorzystało część Twojego podatku.

Zostawiając puste pola w sekcji 1,5% podatku w formularzu PIT, sprawiasz, że Twoje środki wracają do budżetu państwa. Dlatego warto wskazać organizację i mieć pewność, że środki trafią dokładnie na ten cel, który jest dla Ciebie ważny.

Twój wkład w przekazanie 1,5% podatku ma ogromne znaczenie dla działalności społecznej. Możesz mieć pewność, że każda przekazana kwota zostanie wykorzystana, wspierając inicjatywy na rzecz potrzebujących.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów