Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Tłusty Czwartek. Tradycja stara jak świat

Tłusty Czwartek jest to tradycja, którą kultywuje się w Polsce co roku. Święto to powstało z wysokim prawdopodobieństwem w starożytnym Rzymie lub na Bliskim Wschodzie. Od XV wieku zaś zagościło na stałe w sercach Polaków, którzy niejednokrotnie już od świtu stoją przed cukierniami, w długich kolejkach, żeby zakosztować trochę słodkich pyszności.
Tłusty Czwartek. Tradycja stara jak świat

Źródło: materiały własne

Geneza Tłustego Czwartku

Pierwszy pączek powstał najprawdopodobniej w starożytnym Rzymie lub jak podają inne źródła - na Bliskim Wschodzie, gdzie po raz pierwszy został zrobiony w słodkiej wersji. W kulturze Bliskiego Wschodu świętowano nim odejście chłodnej zimy i nadejście wiosny. Do Polski trafiły one w XV wieku. Zrobione były z ciasta chlebowego z dodatkiem słoniny. Smażyło się je na smalcu, a następnie popijało wódką – był to zwyczaj podobny do zwyczaju starożytnych Rzymian, ponieważ oni popijali pączki winem. XVIII wiek natomiast przyniósł duże zmiany, co do jakości wypiekanych pączków. Były one już dużo lżejsze i bardziej okrągłe od swoich poprzedniczek. Dodawano do nich także migdały.

Obchody Tłustego Czwartku. Tradycje w Polsce i na świecie

W Polsce Tłusty Czwartek w zależności od regionu świętuje się nieco inaczej. W Małopolsce był on nazywany combrowym czwartkiem. Określenie to pochodzi od legendy o bardzo złym krakowskim wójcie, gnębiącym lokalną społeczność. Po jego śmierci, która nastąpiła właśnie w czwartek ludzie z tej okazji rozpoczęli świętowanie i wyprawili ogromną ucztę. Z kolei na Śląsku był zwyczaj organizowania pochodu przebierańców.

Amerykanie i Anglicy natomiast w Tłusty Czwartek wolą zjeść sobie naleśniki. Dostępne są w wersji z masłem orzechowym czy czekoladą. Często polane słodkim syropem na sam koniec. W tradycji Niemieckiej zaś kobiety obcinają krawaty mężczyznom – historia tego zwyczaju sięga 1824 roku – aby otrzymać klucz do bram miasta. Następnie nagradzają mężczyzn buziakami. Mają także wtedy miejsce różnego rodzaju defilady. W Norwegii natomiast dzieci mogą przyjść do szkoły w przebraniu swoich ulubionych postaci z bajek.

Niezależnie od kultury Tłusty Czwartek jest świętem, w którym grzechem będzie nie zjeść ani jednego, słodkiego pączka. Istnieje przesąd na ten temat, który zwiastuje brak powodzenia i szczęścia przez najbliższy rok, jeśli w tym dniu odmówi się go sobie. Przynajmniej jednego trzeba będzie więc dzisiaj zjeść!

Z kamerą "u Raka"

Wczoraj odwiedziliśmy z kamerą Cukiernię Julian Orłowski & Kazimierz Rak żeby zobaczyć jak wyglądają przygotowania do tego uwielbianego przez wszystkich Polaków dnia! Zobaczcie sami! 


 Podziel się
Oceń

Komentarze