Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Futro z rysia rudego na przejściu w Medyce [WIDEO]

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zapobiegła próbie przemytu futra z rysia. Ryś rudy chroniony jest na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem CITES.
  • Źródło: KAS
Kliknij aby odtworzyć

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Medyce udaremnili próbę przemytu futra z rysia rudego (łac. Lynx rufus), które znajdowało się w bagażu kierowcy samochodu. Obywatel Ukrainy nie zgłosił przewożonego towaru, jak również nie posiadał dokumentów wymaganych prawem krajowym i międzynarodowym do jego przewozu przez granicę. 32-latka przesłuchano w charakterze świadka, a w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Funkcjonariusze zatrzymali  towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Konwencja Waszyngtońska (CITES)

Ryś rudy (łac. Lynx rufus) chroniony jest są na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Jej celem jest redukcja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania. Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przynosi on szkody ich zachowaniu w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

W świetle prawa nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt lub roślin, czy przedmiotów z nich wykonanych lub towarów, do których produkcji zostały użyte. Przepisy konwencji mogą dotyczyć w szczególności takich przedmiotów jak trofea, skóry, wyroby skórzane, odzież, koralowce lub muszle i ich fragmenty, biżuteria, pamiątki, żywność, leki oraz wyroby z kości słoniowej, rogu nosorożca lub drewna.

Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem, jest na mocy przepisów krajowych przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Kolejny przypadek

To już kolejny wykryty w tym roku przypadek próby przemytu odzieży wykonanej z gatunków zagrożonych wyginięciem. Funkcjonariusze podkarpackiej KAS z Oddziału Celnego w Medyce udaremnili w ostatnich miesiącach nielegalny przewóz płaszcza, kurtek, a także obuwia wykonanych ze skór takich zwierząt.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów