Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Konkurs na Aulę Miejską w Rzeszowie rozstrzygnięty

Aż 45 prac wpłynęło na konkurs na Aulę Miejską, która powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza. Zwyciężył projekt architekta z Warszawy - Karola Żurawskiego i jego zespołu.
  • Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa
Konkurs na Aulę Miejską w Rzeszowie rozstrzygnięty
zwycięski projekt Karola Żurawskiego

Źródło: SARP

- Kiedy rozpoczynałem przygodę z ubieganiem się o to, aby poprowadzić Rzeszów do drugiego etapu rozwoju, co nazwaliśmy „Rzeszów 2.0”, naczelnym hasłem była wysokiej jakości urbanistyka i architektura. Bardzo zależało nam na tym, aby ten nowy, kolejny etap stał właśnie pod znakiem tych dwóch dziedzin. Cieszę się, że udaje nam się wiele związanych z nimi spraw przygotować i realizować. Kilka dni temu uprawomocniło się nasze nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.  To dokument strategiczny dla naszego miasta na najbliższe lata – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

- Zapowiadaliśmy także, wspólnie z Januszem Sepiołem i z architektami z rzeszowskiego oddziału SARP, że ten kolejny etap będzie stał pod znakiem konkursów architektonicznych, w drodze których będą wybierane najważniejsze a być może niedługo wszystkie realizacje publiczne w naszym mieście. I dziś możemy przedstawić wyniki pierwszego takiego konkursu, zorganizowanego wspólnie z rzeszowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, konkursu na Aulę Miejską. W przygotowaniu mamy kolejne – dodaje prezydent Rzeszowa. 

Aula powstać ma w miejscu szczególnym – tuż przy ratuszu, u zbiegu ulic Słowackiego i Króla Kazimierza, na terenie zajmowanym obecnie przez parking. – To miejsce jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze budynek, który tam powstanie będzie ostatnim aktem dopełnienia śródmieścia Rzeszowa. Po drugie chcemy tu umieścić funkcję nietypową, którą można nazwać ratuszem dla ludzi. Obecny ratusz jest miejscem, w którym pracuje prezydent, rada miasta. A w tym nowym budynku mają się spotykać rzeszowianie, na bardzo różnych wydarzeniach – mówi Janusz Sepioł, Architekt Miasta Rzeszowa. 

- Niewiele zdarza się konkursów, które mają takie wyjątkowe lokalizacje. Ale takie miejsce oznacza także duże wyzwanie zawodowe - wybrany projekt musi być dobrze osadzony w tej przestrzeni i ponadczasowy – podkreśla architekt Jerzy Szczepanik – Dzikowski, Przewodniczący Sądu konkursowego, SARP Warszawa. 

Założenia programowe konkursu na Aulę Miejską mówiły o budynku o wielkości do 2,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej, mieszczącego przestrzenie recepcyjne, sale wystawowe  i salę o charakterze wielofunkcyjnym. - Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się 103 pracownie, 45 z nich zdecydowało się złożyć swoje prace. Mieliśmy do czynienia ze zróżnicowanym ale wysokim ich poziomem – mówi architekt Wojciech Fałat, sędzia referent, SARP Rzeszów,

Jury najwyżej oceniło pracę architekta z Warszawy - Karola Żurawskiego i jego zespołu. Doceniono m.in. to, że zaproponowany obiekt wraz z bryłą ratusza tworzy kaskadowy układ przestrzenny, w którym ratusz zachowuje swoją dominującą pozycję. Członkowie jury podkreślali doskonałe rozwiązania funkcjonalne oraz to, że praca „wnosi dodatkowe wartości urbanistyczne, na nowo definiując pierzeje ulic i placów”. 

– Warto dodać, że ten projekt zakłada m.in. wykorzystanie cegły z recyklingu. Przyszły budynek jest lekko odsunięty od ulicy Słowackiego, dzięki czemu jest możliwość utworzenia ogrodu deszczowego, który dodatkowo będzie nawadniał rosnące tam drzewa. Od strony placu Kazimierza Górskiego jest wejście w podcień, gdzie znajduje się kawiarnia. Z sali konferencyjnej jest wyjście na duży taras z widokiem w stronę skweru Górskiego – opisuje Janusz Sepioł. 

- Projekt, który wygrał jest wrażliwy, reaguje na to wszystko, co go otacza. Jest to projekt, który widzi ratuszu, sąsiadujące kamienice i skwer. Ma szansę być tym, co wrośnie w tkankę Rzeszowa – podkreśla Jerzy Szczepanik – Dzikowski. 

Jaki jest dalszy harmonogram prac związanych z nową Aulą Miejską w Rzeszowie? W 2024 roku rozpocząć się mają prace przy dokumentacji projektowej budynku. W 2025 r. pozwolenie na budowę i rozstrzygnięcie przetargu na firmę, która aulę wybuduje. Obiekt ma być gotowy w latach 2027-2028. Szacunkowy koszt inwestycji to 35-37 mln zł. 

Pozostałe projekty:

Druga nagroda (40 tys. zł) – Cezary Szpytma (Rzeszów), Magdalena Szpytma (Rzeszów), Joanna Matraszek (Rzeszów), Michał Matraszek (Rzeszów), Karolina Broda (Boguchwała):

Trzecia nagroda (30 tys. zł) – M.O.C. Architekci z Katowic: Błażej Janik, Ewa Janik, Łukasz Gawlas, Karolina Supron, Małgorzata Karolak-Góra:

Wyróżnienie (10 tys. zł) – Jakub Gołębiewski (Szczecin), Romea Muryń (Szczecin):

Wyróżnienie (10 tys. zł) – Jakub Magoń „Pracownia Architektoniczna”: Jakub Magoń (Lubaczów), Krzysztof Drozda (Bielsko-Biała):Podziel się
Oceń

Komentarze