Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Niezwykłe Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej

Już po raz siódmy miłośnicy wiedzy i pasjonaci nauki, zarówno dorośli, jak i dzieci, tłumnie przybyli na Politechnikę Rzeszowską, aby do późnej nocy zwiedzać laboratoria w różnych budynkach uczelni, uczestniczyć w pokazach chemicznych i fizycznych, pilotować samolot w symulatorze czy brać udział w eksperymentach naukowych.
  • Źródło: Politechnika Rzeszowska
Niezwykłe Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej

Źródło: Politechnika Rzeszowska

Sale "pękające w szwach", uśmiechnięte buzie najmłodszych pasjonatów nauki, pozytywne komentarze są najlepszym dowodem, że wydarzenie na długo zapisze się w pamięci uczestników, a takie wydarzenia na Politechnice Rzeszowskiej powinny się odbywać w kolejnych latach.

Nocne Spotkania z Nauką, które odbyły się w piątek 13 października były adresowane do dzieci i ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów, mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia - miłośników wiedzy oraz ciekawych świata i zachodzących w nim zjawisk. Ich celem jest popularyzacja nauki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania kierunkami technicznymi. W ciągu 5 godzin laboratoria Politechniki Rzeszowskiej rozlokowane na terenie całej uczelni odwiedziło kilka tysięcy osób.

Laboratoria wydziałowe
Uczestnicy Nocnych Spotkań z Nauką mieli możliwość zwiedzenia wielu laboratoriów poszczególnych wydziałów Politechniki Rzeszowskiej, do których na co dzień mają dostęp tylko studenci i pracownicy. Naukowcy i studenci uczelni opowiadali o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach czy też o praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Zwiedzający mogli uczestniczyć w ciekawych pokazach naukowych i warsztatach poznawczych, a także przeprowadzać interesujące eksperymenty. 

Większość uczestników zwiedzenie rozpoczynało od budynku V, gdzie poza strefą pokazową i wystawienniczą z mnóstwem atrakcji znajdował się punkt informacyjny, w którym najmłodsi otrzymywali ulotkę, aby móc wziąć udział w zabawie polegającej na zebraniu ośmiu naklejek ukrytych na wydziałach uczelni. Komplet naklejek można było na koniec wymienić na okolicznościowy dyplom i upominek. Ponieważ teren Politechniki Rzeszowskiej jest rozległy, organizatorzy przygotowali przewodnik i interaktywną mapę uczelni w Google Maps, aby ułatwić uczestnikom poruszanie się po budynkach.

Na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury uczestnicy mogli się dowiedzieć m.in., dlaczego energia słoneczna jest tak ważna, dzięki czemu drogi i mosty są wytrzymałe oraz jak zaprojektować swój wymarzony dom.

Na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa miłośnicy motoryzacji mogli spróbować swoich sił w symulatorze ciężarówki, sprawdzając m.in. drogę hamowania na śliskiej powierzchni i sztukę manewrowania w trudnym terenie. Mogli również wybrać się w podróż do magicznego świata spawania w wirtualnej rzeczywistości, które było jak wciągająca gra - ręce stały się magicznymi kontrolerami, a każdy precyzyjny ruch prowadził do stworzenia nowych cyfrowych połączeń.

Wiele "wybuchowych" niespodzianek przygotował Wydział Chemiczny. Zwiedzający mogli się dowiedzieć m.in. czy można zmierzyć kolor i czym zajmuje się biotechnologia. Odbyły się także minipokazy druku 3D, "Chemiczny kameleon, wstrząśnięty błękit" oraz pokaz lasera, efektów optycznych czy fluorescencji.

W wirtualną rzeczywistość można było się przenieść na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki. Prezentowano tam także m.in. proces powstawania wyładowań elektromagnetycznych, takich jak pioruny, oraz sposoby przesyłania sygnałów w światłowodach.

Pracownicy Wydziału Zarządzania odkryli przed uczestnikami m.in. tajniki kryminalistyki oraz nowoczesnych technologii noktowizyjnych i termowizyjnych.

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" przygotowało wystawę mobilną i prezentowało eksponaty przedstawiające zjawiska nawiązujące do wystaw stałych PCN i haseł: "My, ludzie", "Nasza cywilizacja", "Świat wokół nas". Wszystkiego można było dotknąć i wypróbować samodzielnie.

Pokazy i warsztaty
Liczną widownię zgromadziły pokazy chemiczne prezentowane m.in. przez Koło Naukowe Esprit, pokazy fizyczne realizowane przez Koło Naukowe FOTON, a także pokaz wysokich napięć zrealizowany przez Studenckie Koło Naukowe MegaVolt. Wyjątkowy spektakl popularno-naukowy "Sztuka fizyki, fizyka sztuki" poprowadzili Małgorzata Wilczak i Paweł Pasterz.

Najmłodsi uczestnicy mogli rozwijać swoją kreatywność i manualne umiejętności w ramach warsztatów Lego zorganizowanych przez Rzeszowską Grupę IT. Studenci z Koła Naukowego Euroavia Rzeszów prowadzili warsztaty z projektowania i konstrukcji modelu samolotu oraz demonstrowali pasjonatom lotnictwa bezzałogowe samoloty udźwigowe, które sami skonstruowali. Opowiadali także o swoich przygodach i sukcesach na międzynarodowych zawodach. Ci, którzy marzą o rywalizacji na torze wyścigowym Formuły, mogli spotkać zwycięzców zawodów Formuły i dowiedzieć się wszystkiego o konstrukcji bolidu. Studenci PRz Racing prezentowali również bolid wyścigowy.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się symulator samolotu.

Teatr wysokich napięć
Najbardziej wyczekiwaną atrakcją Nocnych Spotkań z Nauką był "Teatr wysokich napięć". Do tego widowiskowego spektaklu wykorzystany został jeden z największych w swojej klasie transformatorów Tesli. Kilkumetrowe wyładowania, które w rytm muzyki rozświetlały mrok, wzbudziły zachwyt widowni.

Nocne Spotkanie z Nauką było koordynowane przez Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej Politechniki Rzeszowskiej z aktywnym udziałem kilkudziesięciu pracowników i studentów całej uczelni.

Projekt finansowany jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II".


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów