Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Europejski Tydzień Mobilności. Więcej przestrzeni wypoczynkowej w centrum Rzeszowa

- Podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności pokazujemy, że nasze miasto może wyglądać inaczej, jeszcze przyjaźniej, że centrum nie musi być po brzegi wypełnione samochodami. W ubiegłym roku zamknęliśmy dla ruchu część ul. Jagiellońskiej. W tym oddajemy mieszkańcom część placu Farnego – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
  • Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa
Europejski Tydzień Mobilności. Więcej przestrzeni wypoczynkowej w centrum Rzeszowa

Autor: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Europejski Tydzień Mobilności organizowany jest co roku od 16 do 22 września. Celem tej inicjatywy jest zachęcenie mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków transportu: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej. Dlatego jednym ze stałych elementów Tygodnia jest dzień bez samochodu, który obywa się 22 września. Tego dnia z rzeszowskiej komunikacji miejskiej za darmo będzie mógł korzystać każdy, kto okaże ważny dowód rejestracyjny pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem oraz dokument potwierdzającego tożsamość.

- Europejski Tydzień Mobilności jest także okazją, by pokazać że miasto może wyglądać inaczej, że przestrzeń można lepiej wykorzystać a centrum nie musi być przepełnione samochodami. Dlatego też sukcesywnie staram się oddawać pieszym kolejne części naszego wspaniałego śródmieścia. Pierwsze moje decyzje dotyczyły powiększenia strefy wolnej od samochodów na rzeszowskim Rynku, w sąsiedztwie ratusza oraz na ulicy Joselewicza i Mickiewicza. W ubiegłym roku podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności na stałe ustawione zostały parklety na ul Jagiellońskiej, przy skrzyżowaniu z ul. 3 Maja. Dziś już chyba większość z mieszkańców docenia to, że na deptak z ul. Jagiellońskiej nie wjeżdżają samochody – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Podczas ubiegłorocznej edycji ETM kolejne parklety pojawiły się czasowo na placu Farnym, w sąsiedztwie kościoła farnego. - Pokazaliśmy wtedy mieszkańcom, że ta przestrzeń może być inna. Natomiast parklety, które teraz ustawiliśmy na placu pozostaną na stałe – mówi prezydent Rzeszowa.

Europejski Tydzień Mobilności w Rzeszowie to wiele innych inicjatyw. Na jednym z parkletów na placu Farnym zamontowana zostanie instalacja artystyczna, stworzona w duchu Land Artu. Będzie można ją podziwiać już od piątku. 

Ponadto, w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności: 

- W dniach 16-22 września obowiązuje zniżka na bilety (20zł/os) do Rzeszowskich Piwnic, w przypadku przyjazdu rowerem lub komunikacją miejską (za okazaniem biletu). Zniżka obowiązuje na dwie ścieżki zwiedzania: interaktywną legendę oraz bilety historii.

- 18 września o godz.17 odbędzie się wykład on-line „Zrównoważona mobilność miejska - wyzwania i perspektywy”, który będzie emitowany na żywo na profilu Urban Lab Rzeszów na Facebooku oraz na stronie UrbanLabu

transmisja: facebook.com/UrbanLabRzeszow

- w dniach 16-22 września dla pierwszych 100 osób, które przyjdą do Rzeszowskiego Inkubatora Kultury (ul. Jagiellońska 24) pieszo, dojadą rowerem lub komunikacją miejską otrzymają roślinkę z Punktu Adopcji Roślin oraz saszetkę z mieszanką nasion łąki kwietnej

- 22 września w godz. od 16 do 18 odbędzie się Park(ing) Day – ECOwarsztatownia,

Miejsce: Rzeszowski Dom Kultury parking filii:
-Załęże, ul. Ks. J. Stączka 12
- Country ul. Herbowa 3
- Staroniwa, ul. Staroniwska 46
-Słocina, ul. Paderewskiego 154

Parkingi filii Rzeszowskiego Domu Kultury w tym dniu zamienią się w strefy atrakcji dla dzieci. Przygotowane zostaną m.in.: eco warsztaty, gdzie dzieci z materiałów recyklingowych będą mogły przygotować rzeczy codziennego użytku, strefa wymiany odzieży, zabawek, książek i innych podmiotów. Dla najmłodszych dostępne będą kąciki zabaw EkoSmyki oraz wiele innych atrakcji promujących zachowania proekologiczne, idee zero waste. Na miejscu pozostawić będzie też można plastikowe nakrętki i zużyte baterie.

- 22 września, w godz. od 10 do 14 trwał będzie Przystanek poezji

Miejsce: przystanki MPK przy ul. Dąbrowskiego

W ramach promocji transportu zbiorowego grupa młodych aktorów ze studia aktorskiego RDK na przystankach przy ul. Dąbrowskiego zrealizuje happening. Aktorzy w kostiumach bohaterów różnych książek czytać będą poezję i fragmenty prozy. 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów