Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Jak zwiększyć bezpieczeństwo cyfrowe w administracji?

Obecnie, w epoce cyfrowej rewolucji, zarówno przedsiębiorstwa, jak i instytucje publiczne widzą coraz większą potrzebę inwestowania w nowoczesne technologie oraz zabezpieczenia infrastruktury IT przed zagrożeniami. Wykorzystanie środków z grantów może okazać się kluczowe w dążeniu do realizacji celów związanych z cyfryzacją i zapewnieniem bezpieczeństwa.
  • Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cyfrowe w administracji?

Źródło: Freepik

6 września w rzeszowskim Urban Labie odbyła się konferencja „Cyberbezpieczny samorząd dla administracji publicznej”. Rzeszów, jako stolica województwa podkarpackiego i ośrodek aglomeracji rzeszowskiej, organizując taką konferencję dla samorządów z Podkarpacia podkreśla znaczenie cyberbezpieczeństwa w jednostkach samorządu terytorialnego, ale również zwraca uwagę na potrzebę budowania dialogu, wymiany doświadczeń oraz kreowania nowatorskich rozwiązań. 

 

-Bezpieczeństwo cyfrowe to już nie tylko kwestia ochrony danych, ale fundamentalny aspekt zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa społeczno-gospodarczego naszych społeczności – mówił Dariusz Urbanik, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa.

 

-Naszym priorytetem jest dostarczenie platformy do dyskusji, która pozwoli na zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń, ale także na wypracowanie skutecznych strategii ich przeciwdziałania – mówi Tomasz Skoczylas, Dyrektor Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab.

 

W ramach organizowanej konferencji, do współpracy zaproszeni zostali eksperci z różnych dziedzin związanych z cyberbezpieczeństwem i technologiami informacyjnymi, którzy przedstawili swoje doświadczenia oraz praktyczne wskazówki w kontekście zdobywania i realizacji projektów grantowych. 

Michał Janas, ekspert w dziedzinie pozyskiwania dotacji z Unii Europejskiej oraz innych źródeł finansowania na realizację innowacyjnych pomysłów biznesowych podczas konferencji szczegółowo omówił proces ubiegania się o granty oraz zarządzanie przydzielonymi funduszami. 

 

-Należy szczególną uwagę zwrócić na projekt realizowany przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (Beneficjent Projektu) w Partnerstwie z NASK Państwowym Instytutem Badawczym. Cyberbezpieczny samorząd, który ma na celu wzmocnienie odporności i zdolności JST do skutecznego przeciwdziałania oraz reagowania na incydenty w systemach informacyjnych, a wszystko to za pomocą wsparcia grantowego – mówił Michał Janas

 

W dynamicznie zmieniającym się świecie, zagwarantowanie bezpieczeństwa stało się sprawą pierwszoplanową, dotyczącą nie tylko globalnych korporacji, ale także samorządów. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że jednostki samorządu terytorialnego są często pierwszym punktem kontaktu obywateli z administracją publiczną. O tym również świadczy duże zainteresowanie udziałem w konferencji przedstawicieli samorządów z podkarpacia. W konferencji uczestniczyło ponad 80 samorządowców. Celem tego spotkania było nie tylko zwiększenie świadomości zagrożeń, ale również przedstawienie sprawdzonych strategii oraz narzędzi, które mogą pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa informacji i danych w cyfrowym świecie. 

-Rzeszowska konferencja jest pierwszym krokiem ku stworzeniu środowiska, w którym bezpieczeństwo cyfrowe nie jest postrzegane, jako bariera, ale jako fundament sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego podkreślił podczas konferencji - Dariusz Urbanik, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa.


 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów