Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Stawiajmy na profilaktykę

Edukacja profilaktyczna w systemie oświaty, zajęcia z psychologiem dla dzieci i młodzieży, dynamiczniejszy rozwój medycyny spersonalizowanej oraz uwzględnienie roli nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów. - Taką chciałbym widzieć medycynę w niedalekiej przyszłości - mówi lek. med. Dariusz Dubis z Sanoka.
  • Źródło: Sztab KKW Trzecia Droga PSL - PL2050 Szymona Hołowni
Stawiajmy na profilaktykę
Źródło: Sztab KKW Trzecia Droga PSL - PL2050 Szymona Hołowni

Polska 2050 myśli przede wszystkim o przyszłości. - Na to kładziemy największy nacisk, dlatego naszym postulatem są spersonalizowane badania profilaktyczne, bilanse zdrowotne i szeroko rozumiana rehabilitacja - wylicza Dariusz. - Muszą być one dostosowane do indywidualnego pacjenta z uwzględnieniem specyfiki jego organizmu. Dlatego musimy kłaść nacisk na zapobieganie rozwijania się chorób u osób, które są obecnie w wieku młodszym i średnim, by realnie poprawić nie tylko długość ich życia, ale i jego komfort, zmniejszając jednocześnie ich potrzebę korzystania z niewydolnego systemu ochrony zdrowia.

Taka wizja zmian w medycynie wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami. - Jeśli będziemy chcieli indywidualnie dostosowywać terapię, to będziemy też zmuszeni użyć bardzo nowoczesnych narzędzi. Bez tego nie ruszymy z miejsca - zaznacza doktor Dubis, nawiązując tym samym m.in. do sztucznej inteligencji i jej zastosowania w różnych dziedzinach medycyny. - Uważam że mądrze wykorzystana, miałby ogromne zastosowanie w służbie zdrowia. Byłaby doskonałym narzędziem w doradztwie medycznym czy analitycznym. Mogłaby uczestniczyć w aktywnym monitorowaniu stanu pacjenta odciążając lekarza rodzinnego - wylicza.

W programie Polski 2050 pojawia się też temat skrócenia studiów medycznych. - Musimy zdawać sobie sprawę, że i tak nie gwarantuje to pozostawania młodych medyków w kraju. Obawiam się, iż świeżo upieczeni lekarze nadal będą wybierać duże ośrodki, gdzie łatwiej będzie zrobić specjalizację lub chociażby znaleźć mieszkanie - wyjaśnia lekarz.

Mniejszym miastom Podkarpacia doskwiera deficyt młodego personelu medycznego, któremu nie odpowiada styl pracy w takich ośrodkach. - Wiele szpitali powiatowych - jak w Lesku czy w Ustrzykach Dolnych, zmaga się z personalnymi problemami. Ich los jest niepewny, a co za tym idzie niepewny jest los pacjentów - mówi doktor.

Kolejna rzecz to miejsca opieki dla osób starszych. Rządzący nie przygotowują systemu opieki zdrowotnej do nieuniknionego wzrostu liczby takich osób. - W szpitalu coraz częściej spotykam starszych pacjentów, którymi po wyleczeniu nie ma się kto zająć. Należy więc przekształcić istniejące placówki w Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze - wyjaśnia.

- Nie ma możliwości abyśmy z założonymi rękami stali i patrzyli jak wszystko się wali - dodaje stanowczo.

 

Dariusz Dubis - Sanok, ukończył Zabrzański Wydział Lekarski Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wykonuje zawód lekarza na Oddziale Pulmonologii Szpitala Specjalistycznego w Sanoku. Obecnie odbywa specjalizację z zakresu chorób płuc. W trakcie pandemii zajmował się leczeniem pacjentów z zapaleniem płuc w przebiegu Covid19. Pracował także w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie na Oddziale Onkologii Klinicznej. Interesuje się też zagadnieniami z zakresu zielarstwa oraz fitoterapii, a wiedzę z tego zakresu stale poszerza.

Start w wyborach traktuje jako obywatelski obowiązek. Ubolewa, że Polska znalazła się w tak trudnym okresie - zarówno ze względu na zagrożenie zewnętrzne, jak i niekompetentne zarządzanie krajem.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów