Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowa inicjatywa filmowa w Rzeszowie. Nie przegapcie darmowych seansów

Od 14 do 17 września w Rzeszowie miłośnicy dobrego kina będą mogli cieszyć się projekcjami uznanych filmów naszych bliższych i dalszych sąsiadów. To w ramach nowego projektu WDK w Rzeszowie pod nazwą „Północ-Południe - Spotkania Filmowe”.
  • Źródło: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
Nowa inicjatywa filmowa w Rzeszowie. Nie przegapcie darmowych seansów

Źródło: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Ideą wydarzenia jest sięgać po najciekawsze produkcje mieszczące się w umownym pasie na północ i południe od Podkarpacia. Filmy krajów skandynawskich, państw bałtyckich, krajów Europy południowo-wschodniej czy bałkańskich - „Spotkania Filmowe” mają pokazywać nagradzane i doceniane produkcje, których często próżno szukać w kinowych repertuarach. 

Kino znakomicie przenosi tematy, wartości i emocje, którymi żyją ludzie. Trafnie opisuje specyfikę kultur i obyczajów. Nie jesteśmy tacy sami, choć podobni. Warto zatem poznawać kino sąsiadów, by poznać i zrozumieć samych sąsiadów - nawet jeżeli to sąsiedztwo niebezpośrednie. - mówi dyrektor artystyczny wydarzenia, Adam Głaczyński.

Podkarpacie to szczególne miejsce na filmowej mapie Polski. Ma niezwykłe plenery, ale też szczególną życzliwość mieszkańców i lokalnych władz dla ekip filmowych. Wielokrotnie podkreślali to reżyserzy, m.in. Andrzej Wajda, Jerzy Hoffmann, czy Feliks Falk. 

Nasz region przeżywa znakomity, filmowy okres, a to dzięki działalności Podkarpackiej Komisji Filmowej, która ściągnęła na Podkarpacie takich reżyserów jak m.in. Krzysztof Zanussi, Paweł Pawlikowski, Jan Jakub Kolski, Jerzy Skolimowski. - podkreśla Adam Głaczyński. - To m.in. tutaj realizowano filmy, które kandydowały do Oskara: „Zimna Wojna”, „Boże Ciało”, „IO”.

 

Stolica Podkarpacia to znakomite miejsce do spotkań widzów z ciekawymi filmami i ich twórcami. Co więcej, rosnące znaczenie Rzeszowa, położenie geograficzne Podkarpacia, jak również nowe aspekty gospodarcze, społeczne, a nawet polityczne regionu – zachęcają do budowania wydarzenia filmowego wychodzącego szeroko poza granice województwa czy kraju.

 

Program tegorocznego wydarzenia obejmuje projekcje najnowszych filmów fabularnych i nagradzanych dokumentów, spotkania i dyskusje z twórcami, a także prezentacje filmów animowanych, których autorami są studenci rzeszowskiego WSIiZu. 

Sercem inicjatywy jest Kino Zorza w Rzeszowie. Obok projekcji i spotkań w jego klimatycznych wnętrzach zaplanowane są również dwa pokazy plenerowe: na ul. 3 Maja w Rzeszowie oraz na tarasie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. 

Udział we wszystkich spotkaniach i seansach jest bezpłatny. 

 

Głównymi organizatorami wydarzenia „Północ-Południe - Spotkania Filmowe” są Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Województwo Podkarpackie. Do współorganizacji włączyło się także Kino Zorza oraz Miasto Rzeszów, natomiast seans plenerowy w Stalowej Woli jest realizowany w partnerstwie z tamtejszym Miejskim Domem Kultury. Sponsorem Głównym projektu jest Grupa PGE.

 

„Północ-Południe – Spotkania Filmowe” to nowa inicjatywa. Mamy głębokie przekonanie, że czekają widzów intrygujące, filmowe projekcje i pasjonujące spotkania twórcami. Rzeszów jest dla nich znakomitym miejscem. - zaprasza Adam Głaczyński. 

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich widzów do udziału w tym wydarzeniu popularyzującym kulturę filmową. Cieszymy się, że razem stworzymy coś nowego, co na zawsze zapisze się w historii miasta - dodaje Grażyna Deptuch, prezes Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie.

 

Kontakt do organizatorów:

Adam Głaczyński - dyrektor PPSF

e-mail: [email protected]

 

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

35-002 Rzeszów, ul. Stefana Okrzei 7

 

Centrala - tel. 17 853 52 57

Dyrekcja / Sekretariat - tel. 17 853 25 35


 


Podziel się
Oceń

Komentarze