Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Inflacja robi swoje: minimalne płaca i emerytura będą szybko rosły. Sprawdź, o ile

Minimalna emerytura – blisko 2 tys. zł. Minimalna płaca – prawie 5 tys. zł. Takie według Ministerstwa Finansów będą pensje i emerytury Polaków za 4 lata.

Co to za prognoza? Otóż resort finansów przygotowuje je co roku na potrzeby projektu budżetu państwa. Opisał ją „Fakt”. Wynika z niej, że do końca przyszłej kadencji – jak pisze dziennik – mogą pojawić się bardzo wysokie kwoty wypłat. 

Jakie? „(…) W 2027 r. przeciętna płaca powinna wynieść 9322 zł” – czytamy. To może być efekt unijnej dyrektywy o europejskiej płacy minimalnej, którą Polska musi wprowadzić. 

„Z każdą waloryzacją (a jest to coroczny ustawowy obowiązek rządu – red.) rosnąć będzie minimalna emerytura (…)” – wynika z analizy dziennika.

Ekspert: wszyscy na tym tracimy

W 2024 roku pensje mają wzrosnąć o 12,3 proc. Podobnie emerytury. W 2025 roku wynagrodzenia wzrosną o 9,8 proc, a emerytury o 6,9 proc. 

Jak policzył „Faktu, pod koniec przyszłej kadencji emerytury przekroczą 2 tys. zł. W 2028 r. tyle wyniosą 13 i 14 emerytura.

– W trakcie prac nad budżetem państwa wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że wysoka inflacja zostanie z nami na wiele lat. Podwyższony poziom inflacji odnotowaliśmy już w 2021 r. Zgodnie z prognozami Ministerstwa Finansów cel inflacyjny zostanie osiągnięty dopiero w 2027 r. Do tego czasu na wysokiej inflacji tracimy wszyscy – powiedział „Faktowi” dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów