Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Co weekend ponad 700 tys. złotych. Rząd wydaje miliony na pikniki 800 plus

Przez wakacje za państwowe pieniądze władza promowała program socjalny. Pełny bilans jeszcze nie jest znany, ale już wiadomo, że rodzinne pikniki 800 plus kosztowały 6 mln zł.
Co weekend ponad 700 tys. złotych. Rząd wydaje miliony na pikniki 800 plus

Źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki

Takie imprezy zaczęły się w lipcu, a ostatnie właśnie miały miejsce w pierwszy wrześniowy weekend. Pikniki, na których promowana jest polityka prorodzinna rządu odbyły się np. w Brusach czy Radzyniu Podlaskim. To był finał wielkiej trasy, która kosztowała dużo.

Jak dużo? Tego na razie nie można określić, bo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zastrzegło, że podliczenie wydatków będzie możliwym po finalnym rozliczeniu akcji. Wiadomo jednak, że już w czerwcu rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 10 mln zł na wypromowanie zmian w programie Rodzina 500 plus.

800 złotych

Od stycznia comiesięczne świadczenie na każde dziecko wzrośnie z 500 złotych do 800 złotych. Taki postulat ze strony beneficjantów padał już od dawna, bo przez inflację dawne 500 zł to już nie to samo co dziś. Ekonomiści policzyli, że teraz (aby utrzymać siłę nabywczą takiej kwoty) świadczenie powinno wynosić około 650 złotych. Rząd poszedł dalej i w roku wyborczym zdecydował i podwyżce do 800 złotych.

I wypromowaniu takich zmian mają służyć pikniki. Wspomniane 10 mln to jednak koszt całej akcji promocyjnej, w której zawiera się reklama internetowa czy prasowa. Na pikniki wydano mniej, ale też sporo. Sprawdzili to posłowie Koalicji Obywatelskiej. Udają się do ministerstwa rodziny i proszą o kolejne dokumenty, zaglądają do umów, robią notatki, bo w resorcie nie pozwolono im kopiować dokumentów. Cyklicznie politycy ujawniają kolejne dane, a teraz przyszedł czas na pewne podsumowanie.

Grube tysiące co weekend

- Całość tych wydarzeń, które do tej pory skontrolowaliśmy, kosztowała sześć milionów złotych – ogłosiła posłanka Aleksandra Gajewska. - - Te pikniki odbywają się od początku lipca na terenie całej Polski. Razem z panem posłem Marchewką monitorujemy to, jak te wydatki są przekazywane przez ministerstwo, skąd te środki się biorą i jakie są to kwoty – przypomniała.

Z tych wyliczeń wynika, że co weekend na imprezy szło średnio 720 tysięcy złotych. Chociaż nie na każdy piknik została przeznaczona taka sama kwota. Impreza w Stalowej Woli (12 sierpnia) pochłonęła 127 920 złotych. 13 sierpnia był piknik w Lublinie za 129 765 złotych. 15 sierpnia na piknik w Kłodawie wydano 111 930 złotych, a impreza w Knurowie (12 sierpnia) to koszt 102 tys. złotych.

Na każdej imprezie brylowali politycy PiS, a wielu z nich wcześniej zachęcało ludzi, aby przyszli na piknik. Tak robił w Knurowie wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik.

- Jeżeli pan minister chciałby w jakiś sposób robić kampanię sobie albo PiS-owi i zapraszać na te wszystkie popcorny, waty cukrowe, dmuchane zamki, to powinien to robić z własnych pieniędzy albo z pieniędzy komitetu, a nie z pieniędzy ministerstwa, które powinny służyć zupełnie czemu innemu. I to jest taki bardzo rażący przykład – komentuje poseł KO Arkadiusz Marchewka.


Podziel się
Oceń

Komentarze