Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ponad setka na Podkarpacie – kto wystartuje w Marma 32. Rajdzie Rzeszowskim?

Aż 104 załogi stawią się w Rzeszowie, by rywalizować w Marma 32. Rajdzie Rzeszowskim (10-12 sierpnia) i towarzyszącym mu 9. Rajdzie Rzeszowiak. W tym gronie jest 14 duetów dysponujących rajdówkami Rally2 – najszybszymi i najbardziej zaawansowanymi konstrukcjami dopuszczonymi do startów w Polsce. O piąte zwycięstwo i wyrównanie rekordu Bryana Bouffiera powalczy Grzegorz Grzyb – lider punktacji RSMP.
Ponad setka na Podkarpacie – kto wystartuje w Marma 32. Rajdzie Rzeszowskim?
Autor: Maciej Niechwiadowicz

Podobnie jak w poprzednich sezonach, również i w tym roku Rajd Rzeszowski to zawody o międzynarodowej randze. Impreza to nie tylko piąta runda krajowego czempionatu, lecz także część kalendarzy FIA European Rally Trophy (FIA ERT) oraz FIA CEZ Rally Championship (mistrzostwa strefy Europy Centralnej). Na podkarpackich asfaltowych oesach zmierzą się też uczestnicy mistrzostw Słowacji, w tym także historycznych, dla których jest to piąta odsłona tegorocznej rywalizacji o tytuły. W rajdówkach sprzed lat pojadą również załogi walczące w ramach Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Wraz z 32. edycją Rajdu Rzeszowskiego odbędzie się 9. Rajd Rzeszowiak – trzecia runda Rajdowych Mistrzostw Południa. RMP to cykl rajdów okręgowych – krótszych niż rundy mistrzostw Polski, organizowanych z myślą o załogach z mniejszym doświadczeniem lub budżetem.

 

Łącznie aż 104 załogi zapowiedziały start w zawodach w stolicy Podkarpacia. 33 z nich będzie dysponować rajdówkami z napędem na cztery koła.14 duetów przywiezie do Rzeszowa samochody Rally2/R5, a więc najszybsze konstrukcje dopuszczone do startów w Polsce.

 

Do rywalizacji w ramach piątej rundy RSMP przystąpi 41 załóg, z czego 36 powalczy o punkty do klasyfikacji mistrzostw. 12 duetów to zawodnicy zgłoszeni do słowackiego czempionatu. Z kolei w FIA ERT i FIA CEZ organizatorzy otrzymali odpowiednio 37 i 51 zgłoszeń. Trzecia odsłona rywalizacji w Motul HRSMP przyciągnęła 21 załóg, a w Rajdzie Rzeszowiak zmierzy się 30 uczestników Rajdowych Mistrzostw Południa.

 

Grzyb z jedynką, powrót Wróblewskiego

 

Najwyższe miejsce na liście zgłoszeń do Marma 32. Rajdu Rzeszowskiego przyznano załodze Grzegorz Grzyb/Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo). Grzyb – czterokrotny triumfator imprezy – powalczy o piątą wygraną w swojej domowej rundzie RSMP i wyrównanie rekordu Bryana Bouffiera, który pięć razy odbierał w Rzeszowie puchar za zwycięstwo. Drugi numer startowy otrzymał kolejny z triumfatorów Rzeszowskiego – czeski kierowca Erik Cais (Ford Fiesta Rally2), którego pilotować będzie Słowak Igor Bacigal. Trójkę na rajdówkę nakleją Łotysze – Martins Sesks i Renars Francis. Zwycięzcy ORLEN 79. Rajdu Polski pojadą jednak Skodą Fabią R4 – mniej zaawansowanym i szybkim samochodem niż topowe konstrukcje Rally2. W czołowej piątce listy uczestników są jeszcze wiceliderzy punktacji mistrzostw Polski, a więc Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 evo) oraz powracający do rywalizacji reprezentanci ORLEN Team – Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo).

 

Pierwszy meczbol Grzyba

 

W czterech pierwszych rundach Grzyb z Biniędą zdobyli łącznie 123 punkty. 37 „oczek” mniej mają Byśkiniewicz z Siatkowskim (86 pkt), a na trzecim miejscu w tabeli cyklu jest Sylwester Płachytka (77 pkt), który nie ukończył małopolskiej rundy RSMP.

 

W sezonie 2023 do końcowej klasyfikacji liczą się wyniki i punkty wywalczone we wszystkich rundach, więc jeśli po Marma 32. Rajdzie Rzeszowskim Grzyb i Binięda będą mieli co najmniej 70 punktów przewagi nad rywalami, to będą mogli się cieszyć z tytułu mistrzów Polski. By tak się stało liderzy muszą w Rzeszowie zdobyć o 33 punkty więcej od Byśkiniewicza i Siatkowskiego, 24 więcej od Płachytki oraz 9 więcej niż załoga Kołtun/Pleskot. W każdej rundzie RSMP do zgarnięcia jest 35 „oczek” – 30 za zwycięstwo i 5 za najlepszy czas na Power Stage.

 

Pewne prowadzenie Predki

 

W gronie zawodników dysponujących rajdówkami z napędem na cztery koła jest też sześć załóg w Fordach Fiesta Rally3. Pięć z nich powalczy o punkty do klasyfikacji RSMP, a Słowacy – Marek Spavelko i Matus Lejko postarają się powiększyć swój dorobek w słowackim czempionacie.

 

Prowadzenia w tabeli klasy 3 RSMP bronić będą Jakub Matulka i Daniel Dymurski, którzy w czterech dotychczasowych rundach zgromadzili łącznie 116 punktów. Drugie miejsce przed starciem na Podkarpaciu zajmują Piotr Krotoszyński i Mateusz Martynek (94 pkt), a trzecia lokata należy do Piotra Parysa i Damiana Sytego (92 pkt).

 

28 z 53 załóg zgłoszonych do Marma 32. Rajdu Rzeszowskiego to duety, które pojadą samochodami z napędem na jedną oś. W tej kategorii (2WD) dużą przewagę mają Gracjan Predko i Michał Jurgała (Peugeot 208 Rally4), którzy w Marma 32. Rajdzie Rzeszowskim wystartują z 27. numerem startowym. Liderzy zdobyli już 120 punktów – o 26 więcej niż sklasyfikowani na drugim miejscu Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk (Peugeot 208 Rally4, nr 28) i 43 więcej od Marka Nowaka (Opel Corsa Rally4, nr 29), którego pilotować będzie Adam Grzelka. Jednymi z faworytów w walce o komplet punktów do klasyfikacji 2WD są Jacek Sobczak i Mateusz Pawłowski w Porsche 911 GT3 (nr 41).

 

Ponad dwudziestka historyków

 

Oprócz współczesnych, wartych ponad milion złotych rajdówek, kibice zobaczą na trasie Marma 32. Rajdu Rzeszowskiego również legendarne samochody sprzed lat. W grupie 21 załóg zgłoszonych w ramach mistrzostw historycznych są załogi w takich rajdówkach, jak Ford Sierra RS Cosworth, Audi Quattro, Porsche 911, Łada 2103 czy Subaru Legacy.

 

Z kolei w Rajdzie Rzeszowiak do rywalizacji przystąpi 30 załóg, na czele z liderującym w klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Południa duetem Gluza/Sęk (Honda Civic).

 

Partnerzy i sponsorzy rajdu: Województwo Podkarpackie, Miasto Rzeszów, Marma Polskie Folie, Handlopex, Millenium Hall, Hilton Garden Inn Rzeszów, Lord Jack Rzeszów, Politechnika Rzeszowska, SOS Polski Związek Motorowy, Rotinger, ERKO, Viasigni.

 

Marma 32. Rajd Rzeszowski – co, gdzie i kiedy?


 

Czwartek, 10 sierpnia:

 

16:00-19:00 – odcinek testowy Niechobrz

20:00 – uroczyste rozpoczęcie zawodów (Millenium Hall, Rzeszów)


 

Piątek, 11 sierpnia (5 odcinków specjalnych, łącznie 66,34 km):

 

13:15 – OS 1: Różanka (11,57 km)

14:10 – OS 2: Lubenia (20,45 km)

15:45 – serwis A: Kampus Politechniki, Rzeszów (30 min.)

17:20 – OS 3: Różanka (11,57 km)

18:15 – OS 4: Lubenia (20,45 km)

20:00 – OS 5: Rzeszów (2,3 km)

20:30 – serwis C: Kampus Politechniki, Rzeszów (45 min.)

 

Sobota, 12 sierpnia (6 odcinków specjalnych, łącznie 86,6 km):

 

7:05 – serwis C: Kampus Politechniki, Rzeszów (15 min.)

8:40 – OS 6: Kołaczyce (17,8 km)

9:15 – OS 7: Grudna (14,65 km)

10:15 – OS 8: Pstrągowa (10,85 km)

11:55 – serwis D: Kampus Politechniki, Rzeszów (30 min.)

13:45 – OS 9: Kołaczyce (17,8 km)

14:20 – OS 10: Grudna (14,65 km)

15:20 – OS 11: Pstrągowa (10,85 km)

17:00 – zakończenie rajdu (Rynek, Rzeszów)

 

======================================================================

 

RSMP – informacje o cyklu

 

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najwyższa klasa rozgrywek rajdowych w Polsce. Ich uczestnicy rywalizują o tytuły mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach. Organizatorem cyklu jest Polski Związek Motorowy.

 

Kalendarz mistrzostw składa się z kilku rund (rajdów) organizowanych przez miejscowe automobilkluby. Na sezon 2023 zaplanowano siedem rajdów. Pięć rund to rajdy asfaltowe, a dwa to zawody rozgrywane na szutrowych odcinkach specjalnych.

 

Kalendarz RSMP 2023:


 

1. runda: HYPERLINK "http://www.rajdswidnicki.pl"51. Rajd Świdnicki

Data: 21-23 kwietnia

Baza: Świdnica

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: HYPERLINK "http://ak-sudecki.pl"Automobilklub Sudecki

 

2. runda: HYPERLINK "https://rajdpolski.pl/pl/news"ORLEN 79. Rajd Polski (runda HYPERLINK "https://www.fiaerc.com/erc/"FIA ERC)

Data: 19-21 maja

Baza: Mikołajki

Nawierzchnia: szuter

Organizator: HYPERLINK "https://pzm.pl/zarzad-glowny-pzm"ZG PZM

 

3. runda: HYPERLINK "http://rajdpodlaski.pl"42. Rajd Podlaski

Data: 1-3 czerwca

Baza: Białystok

Nawierzchnia: szuter

Organizator: HYPERLINK "https://ap.bialystok.pl"Automobilklub Podlaski

 

4. runda: HYPERLINK "https://rajdmalopolski.pl/"Valvoline Rajd Małopolski

Data: 6-8 lipca

Baza: Maków Podhalański

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: HYPERLINK "https://auto-slaski.katowice.pl"Automobilklub Śląski

 

5. runda: HYPERLINK "http://www.rajd.rzeszow.pl/pl/strona-glowna/"32. Rajd Rzeszowski (runda HYPERLINK "https://www.fia.com/events/european-rally-trophy/season-2022/european-rally-trophy"FIA ERT)

Data: 10-12 sierpnia

Baza: Rzeszów

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: HYPERLINK "http://www.automobilrzesz.pl"Automobilklub Rzeszowski

 

6. runda: HYPERLINK "http://rajdslaska.pl"Rajd Śląska (runda HYPERLINK "https://www.fia.com/events/european-rally-trophy/season-2022/european-rally-trophy"FIA ERT)

Data: 8-10 września

Baza: Chorzów

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: HYPERLINK "https://automobilisci.pl"Fundacja Automobilistów

 

7. runda: HYPERLINK "https://rajd-wisly.pl"68. Rajd Wisły

Data: 29 września – 1 października

Baza: Wisła

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: HYPERLINK "https://auto-slaski.katowice.pl"Automobilklub Śląski

 

Rundy RSMP mają około 110 do 150 km odcinków specjalnych. Wyjątkiem jest Rajd Polski, będący jedocześnie rundą mistrzostw Europy. Łączna długość prób sportowych w tych zawodach to blisko 200 km.

 

Ten dystans najczęściej podzielony jest na 8-14 oesów. Pierwsza piętnastka załóg każdej rundy zdobywa punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw. Oprócz tego zawodnicy punktują także w poszczególnych klasach. Finałowy odcinek specjalny rajdu to tzw. Power Stage, czyli oes, na którym trzy najszybsze załogi zdobywają dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw. Mistrzami Polski zostaje załoga, która w trakcie sezonu wywalczyła najwięcej punktów.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów