Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pakuj się! Poznaj miejsca, które musisz odwiedzić tego lata na Podkarpaciu!

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - to przysłowie słyszał chyba każdy z nas. Ale czy wzięliśmy je sobie do serca?
Pakuj się! Poznaj miejsca, które musisz odwiedzić tego lata na Podkarpaciu!
Autor: Anna Baran

Nieraz słyszy się narzekania na Polskę i brak atrakcji, jakim (niby) się charakteryzuje. Jako formę spędzenia wakacji i urlopów ogromna część obywateli wybiera zagraniczne kurorty, a bookując bilety na samolot, narzeka na niskie temperatury i nieustający deszcz nad Bałtykiem, podczas gdy świeci tam słońce, a w cieniu temperatura sięga 37 stopni. My, Polacy, jako naród, charakteryzujemy się zamiłowaniem do stereotypów i pielęgnowaniem pamięci o nich.

Może zamiast zwiedzić kolejny zagraniczny hotel i korzystać z jego atrakcji, zdecydujemy się na poznanie tajemnic i uroków, jakie skrywa nasza ojczyzna?

Oczywiście nie twierdzę, że zagraniczne podróże nie kształcą czy są mniej interesujące i potrzebne, niż te odbywane na terenie naszego kraju. Jednak przed rzucaniem oskarżeń w stronę Polski, może najpierw pasowałoby ją zobaczyć?

Ale od czego zacząć? Na dobry początek proponuję nasze malownicze Podkarpacie!

Zamek w Łańcucie jest świetnym pomysłem na ciekawy, jednodniowy wypad pełen atrakcji i przyjemnych doświadczeń wizualnych. Jest on jedną z najpiękniejszych polskich arystokratycznych rezydencji. Słynie ze wspaniałych wnętrz mieszkalnych oraz frapującej kolekcji pojazdów konnych. Ponadto, zespół pałacowy otoczony jest przez urokliwy, rozległy park w stylu angielskim. Na terenie budynku, znajduje się także jedyny w Polsce pałacowy teatr. Jedną z najbardziej kojarzonych z tym miejscem atrakcji jest również słynna storczykarnia. Możemy w niej podziwiać wiele gatunków i rodzajów storczyków, tych najbardziej efektownych, prezentowanych w okresie kwitnienia. Wystawione są zarówno kwiaty naziemne, lilofity (rosnące na skałach), jak i nadrzewne, zwane epifitami. Ponadto, w wozowni, nabyć można bilety na przejażdżkę stylowym zaprzęgiem ulicami miasta. Istnieje też możliwość zwiedzania zamku online, dzięki dostępnym tzw. „wirtualnym spacerom”. Pełną ofertę, cennik oraz pozostałe informacje znaleźć można na stronie internetowej Zamku w Łańcucie: https://www.zamek-lancut.pl.

Kolejnym pomysłem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu jest spacer po rezerwacie przyrody „Prządki”. Znajduje się on w gminie Korczyna i za zadanie ma ochronę oryginalnych tworów skalnych powstałych na tamtych terenach. Intrygująca nazwa rezerwatu wywodzi się od legendy głoszącej jakoby to panny dworskie z pobliskiego zamku zostały zaklęte w skały za to, że przędły w Niedzielę Wielkanocną. Jest on także zwany „Perłą Południa” i obejmuje grupę ostańców skalnych, będących wysokimi na nawet ponad 20 metrów. Gruboziarnisty piaskowiec ciężkowicki, z którego są zbudowane, pod wpływem działania erozji, przybrał fantazyjne kształty. Co ciekawe, skały pochodzą z dolnego oceanu, co oznacza, że mają około 35 - 55 milionów lat. Rezerwat zwiedza się (w zależności od wybranej trasy) od jednej do czterech godzin. Potem, warto wybrać się do XV-wiecznego zamku Kamieniec w Odrzykoniu, oddalonego o kilka kilometrów. Z ruin rozciąga się piękny widok na okolicę. Ponadto, mają one duże znaczenie w historii literatury. To właśnie wydarzenia rozgrywające się w tym miejscu, były inspiracją dla Aleksandra Fredry do stworzenia jego najsłynniejszej komedii – „Zemsty”.

Wstęp do rezerwatu jest darmowy, a za zwiedzanie zamku wraz z interaktywną salą tortur, zapłacimy 12 zł (dorośli) i 10 zł (młodzież szkolna i emeryci).

Następną atrakcją jest Bieszczadzka Kolejka Leśna. Aby się nią przejechać, należy znaleźć się w okolicy miejscowości Cisna. Tam, z pewnością usłyszy się o słynnej tzw. „bieszczadzkiej kolejce” czy „bieszczadzkiej ciuchci”. Aby przekonać się o jej wyjątkowym charakterze, trzeba udać się drogą prowadzącą na Komańczę do miasta Majdan, gdzie ulokowana jest główna stacja bieszczadzkiej kolei wąskotorowej i wybrać się na jedną z proponowanych przejażdżek. Już podczas kupowania biletów, pozytywnie zaskoczyć może zabytkowy budynek stacji, urokliwe wagoniki i przede wszystkim, malownicza trasa przez las, z dala od cywilizacji. Historię kolejki, informacje na temat fundacji ją wspierającej, archiwalne zdjęcia oraz pełną ofertę można znaleźć na stronie internetowej: https://kolejka.bieszczady.pl.

Podobnej rozrywki możemy doświadczyć bliżej Rzeszowa. Kolejka wąskotorowa na trasie Przeworsk - Dynów ma do zaoferowania odcinek o długości niespełna 50 kilometrów, 27 mostów i 7 stacji. Najbardziej interesującą atrakcją jest jednak 602-metrowy - najdłuższy i jednocześnie jedyny - tunel kolejki wąskotorowej w Polsce. Utworzony jest pod górą Szklarką, między stacjami Jawornik Polski i Szklary. Podczas podróży, zachwycają widoki oraz okoliczna roślinność i wiele gatunków zwierząt, jakie można zaobserwować z wagonu. Szczegóły na stronie https://kolejka-pogorzanin.pl/#.

To jedynie cztery z wielu atrakcji, jakie ma do zaoferowania Podkarpacie. Kolejne miejsca warte zwiedzenia ukażą się na naszym portalu już niebawem!

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów